6.1 C
13-mai-2024

Medalii pentru atleții vasluieni la Campionatele Naționale de atletism în sală – U20

PODIUM… Două medalii de bronz pentru atleții din județul nostru la Campionatele Naționale de atletism în sală – U20. Bârlădeanul Dragoș Ionuț Năstasă a luat bronzul la 400 metri, iar ștafeta mixtă de la LPS/CSM Vaslui s-a clasat pe locul trei la 4×360 metri (2 tururi).

La sfârșitul săptămânii trecute, la București, a avut loc etapa finală a Campionatelor Naționale de atletism în sală – Under 20. Bârlădeanul Dragoș Năstasă, dublu legitimat la CSȘ Bârlad și CSM Onești, a terminat pe locul trei în proba de 400 metri, cu timpul 50 de secunde și 18 sutimi. Un alt bârlădean, Andrei Ștefan Halapciuc (CSȘ Bârlad) a s-a clasat pe locul 6 la 3000 de metri. Medalie de bronz a cucerit și ștafeta de 4×360 metri (2 tururi) de la LPS/CSM Vaslui, alcătuită din Claudiu Ciobanu, Elena Ungureanu, Antonia Moroșanu și Petru Kovacs, sportivi care au încheiat cursa în 3 minute, 30 de secunde și 28 de sutimi. Cursa a fost câștigată de CSM Onești, urmată de CS Athletics Timișoara. De menționat că sportivii vasluieni, pregătiți de Viorica Pintilie, Elena Bogos și Dragoș Hăulică, au concurat împotriva unor sportivi și cu doi ani mai mari ca vârstă. Foarte aproape de podium a fost și ștafeta masculină de la LPS Vaslui (Claudiu Ciobanu, Denis Voicu, Ionuț Blănaru și Petru Kovacs), care a încheiat cursa pe locul 5 la 4×360 metri.