12.6 C
30-apr.-2024

Plângere la UEFA împotriva brigăzii de arbitri din care face parte și Ovidiu Artene

PROBLEME… O brigadă de arbitri români, din care face parte și vasluianul Ovidiu Artene, a fost implicată într-un scandal la meciul dintre Levski Sofia și Hamrun, din preliminariile Conference League. Echipa bulgară a fost învinsă la penalty-uri, iar reprezentanții echipei au depus plângere la UEFA împotriva brigăzii conduse de Istvan Kovacs.

Arbitrii români sunt acuzați că ar fi viciat rezultatul meciului. În tur, Levski s-a impus cu 1-0 în Malta, dar Hamrun a marcat în minutul 80 al partidei retur. Pe final, bulgarii au restabilit egalitatea, în minutul 91, iar la faza imediat următoare maltezii au reluat jocul de la mijlocul terenului. Însă, atacantul Dodo s-ar fi aflat în jumătatea bulgarilor înainte ca mingea să fie repusă în joc. Faza a continuat, Dodo a dat o pasă de gol și meciul a mers în prelungiri. După meci, bulgarii au făcut plângere la UEFA și cer rejucarea partidei. În acest an, brigada din care face parte și Ovidiu Artene a avut evoluții bune, fiind inclusă în lotul arbitrilor pentru Campionatul Mondial din Qatar.