12.6 C
11-mai-2024

Remizã fãrã sperantã (foto)

FC Vaslui continuã sã sufere la constructie

ÎNGRIJORÃTOR…Cu Lucian Sânmãrtean în calitate de secund si fãrã ajutorul lui Sãlãgeanu si Liviu Antal, FC Vaslui a terminat la egalitate (scor 1-1) meciul amical disputat sâmbãtãpe teren propriu, contra echipei de liga a II-a CSMS Iasi. Douã victorii, o înfrângere si un egal au obtinut galben-verzii din seria amicalolor disputate pânã acum. Cei prezenti la meci si-au dres repede supãrarea semi-esecului pozându-se cu fosta vedetã a vasluienilor Wesley Lopez.

Într-o atmosferã în care doar prezenta trupelor speciale de interventii a mai amintit de rivalitatea dintre cele douã orase, FC Vaslui si CSMS Iasi au disputat sâmbãtã, pe terenul de antrenament, un meci amical. Ca principal sustinãtor al fotbalului din Copou, primarul Iasiului a dorit sã-si urmãreascã echipa de la fata locului, acesta luând loc împreunã cu presedintele clubului iesean, Florin Prunea în „loja” special amenajatã oficialilor. Tot de la „oficialã” partida a mai avut parte de un spectator de lux, fostul finantator al Vasluiului, Adrian Porumboiu.Acesta a privit extrem de detasat partida, de multe ori glumind cu edilul despre cele petrecute pe teren. Însã fãrã îndoialã atractia principalã a partidei a reprezentat-o Wesley Lopez, fosta vedetã a galben-verzilor. Vestea întoarcerii sale la Vaslui a circulat ca fulgerul prin oras, astfel cã pe toatã durata partidei, fanii nu încetau sã vinã la stadion. Acest lucru a dus la o prezentã record a suporterilor în partidele amicale, sâmbãtã numãrul acestora ajungând la 500. Si dacã pe banca oficialilor, spectacolul era garantat, pe teren acesta a lipsit cu desãvârsire. La fel ca în partida cu FC Botosani si în cea cu CSMS Iasi, vasluienii s-au chinuit serios pentru a pune în pericol poarta apãratã de Niclos. Atrasi mai mult de „dialogurile” dintre Wesley si mutul cel mare, spectatorii prezenti la meci au fost conectati pentru prima datã la actiunea din iarbã, abia în minutul 38, atunci când Mike Temwajera a reusit sãdeschidã scorul la prima fazã de poartã. Fazã venitã din urma unui corner executat perfect de Jakub Wilk. 1-0 la pauzã si elevii lui Ionut Mosteanu au plecat spre „vestiarul” din spatele portii cu un moral mai ridicat ca al iesenilor. Dupã pauzã, tehnicianul Vasluiului a schimbat jumãtate de echipã ceea ce a afectat si mai mult omogenitatea jocului. Acest lucru s-a concretizat si pe „tabelã” în minutul 73, atunci când Visa a scãpat de marcajul lui Ortiz si a restabilit egalitatea . Ultimele 15 minute au fost de foc pentru galben-verzi, suturile lui Caue, Enescu si Balaur trecând cu putin pe lângã poarta lui Niclos. 1-1 rezultat final si FC Vaslui continuã sã aibã dificultãti în a înscrie din actiune.