17.4 C
17-iun.-2024

România – Luxemburg, scor 3-1

După primele 45 de minute ale partidei România şi Luxemburg se afla la egalitate, scor 1-1. În drumul spre cabine, jucătorii Naţionalei au fost fluieraţi de fanii nemţeni care i-au cerut demisia lui Răzvan Lucescu.

România a fost condusă de Luxemburg, cu scorul 0-1, în meciul din cadrul grupei D a preliminariilor Euro-2012, de pe stadionul Ceahlăul Piatra Neamţ.

În minutul 22 luxemburghezii au deschis scorul prin Gerson, acesta fiind primul gol înscris de Luxemburg în aceste preliminarii. România a egalat în minutul 24 prin Adrian Mutu.

În repriza a doua, lucrurile s-au schimbat.

Adrian Mutu a înscris şi golul din minutul 68, ducând scorul în favoarea României, iar, în minutul 78, Ianis Zicu a marcat cel de-al treilea gol, primul său gol la naţională.

Echipele de start:

România: 12. Tătăruşanu – 2. Săpunaru, 4. Tamaş, 16. Gardoş, 3. Raţ – 22. G. Mureşan, 8. Ropotan – 14. B. Stancu, 10. Mutu, 7. Zicu – 9. Marica. Selecţioner: Răzvan Lucescu.

Luxemburg: 1. Joubert – 5. Schnell, 3. Blaise, 4. Hoffmann, 17. Mutsch – 10. Payal, 18. Gerson, 6. Peters. 8. Bettmer – 13. Joachim, 7. Leweck. Antrenor: Luc Holtz.