15.4 C
07-mai-2024

Schimbare de lider

Liga a IV-a

PLAY-OFF… FC Gârceni a urcat pe primul loc în clasamentului Ligii a IV-a, în urma meciului disputat cu Vitis Suletea, pe care a învins-o cu 3-1. În cealaltã partidã din etapa a II-a a play-off-ului, Juventus Fãlciu a câstigat fãrã drept de apel împotriva pustilor de la Smart Negresti (7-0).

Prima reprizã a fost echilibratã, cu un plus pentru oaspeti, echipa antrenatã de Gigel Ghenghea reusind sã îsi creeze ocazii mai clare. Mai mult, Vitis a deschis scorul prin Pãlãdutã dupã o fazã scoalã de contraatac. Suletenii îsi puteau mãri avantajul pe tabela de marcaj, însã Chirvase si Cozma nu au reusit sã-l învingã pe tânãrul portar al gazdelor. Finalul reprizei a apartinut Gârceniului, dar bara si portarul Bernevic s-au opus suturilor lui Petrut. În cele din urmã, în minutul 45, la o loviturã de colt, Petrut, rãmas nemarcat în careu, a reluat în poartã pentru 1-1. În repriza secundã, FC Gârceni a început sã preseze tot mai mult si a trecut din nou în avantaj, prin acelasi Petrut, jucãtorul meciului în partida de ieri. Vitis Suletea a arãtat douã fete: una frumoasã în primele 45 de minute si alta urâtã în partea secundã când nu au contat deloc în joc. Pe final, ambele echipe au evoluat în inferioritate numericã, însã înainte de a fi eliminat, Cretu a majorat scorul la 3-1. Rezultat final care duce echipa primarului Scutelnicu pe primul loc în play-off-ul Ligii a IV-a. În cea de-a doua partidã, Juventus Fãlciu a fãcut instructie cu Smart Negresti, Crãciun, Cezar si Pecheanu au reusit câte o dublã si Gheorghe au fost marcatorii “Bãtrânei Doamne”.