12.3 C
13-mai-2024

SCHIMBARE DE LIDER

FCM Husi urcã pe primul loc

INCIDENTE… Derby-ul dintre FC Gârceni si FC Vaslui II a fost plin de evenimente nedorite. Cu câteva minute înainte de finalul jocului, arbitrii au iesit de pe teren, la scorul de 2-2, dupã ce suporterii gazdelor au intrat pe teren, acuzându-i pe arbitrii cã fac totul pentru a ajuta Husul sã meargã la baraj.

Cu doar un punct în fata Husului, fotbalistii Gârceniului se vedeau pusi în postura de a câstiga tot în aceste ultime etape ale campionatului, pentru a-si asigura primul titlu de campioni ai judetului si implicit de a participa în premierã la barajul depromovare în Liga a III-a. În etapa a VIII-a a play-off-ului, FC Gârceni a primit vizita echipei a doua a Vasluiului, formatã din foarte multi jucãtori tineri. Dupã o partidã încrâncenatã, meciul s-a încheiat cu câteva minute înainte de final, la scorul de 2-2, atunci când arbitrii au iesit de pe teren, dupã ce fanii echipei gazdã au intrat pe teren, nemultumiti de faptul cã arbitrii nu au semnalizat un ofsaid la golul doi al Vasluiului. La final, primarul comunei Gârceni a declarat cã nu se va mai implica în fotbal, dupã ce arbitrii i-au furat prima calificarea la baraj. “Criminali, nu altceva. Si-au bãtut joc de noi. Nu mã mai intereseazã fotbalul. Sã meargã la baraj cine vor ei. Am cheltuit milioane, iar ei îsi bat joc de noi”, a declarat Mircea Scutelnicu. De partea cealaltã, Husul s-a deplasat pe terenul ultimei clasate, Avântul Zãpodeni, acolo unde s-au impus fãrã probleme, scor 4-0. În urma acestor rezultate, Husul urcã pe prima treaptã a clasamentului si pleacã cu prima sansã la promovare. Tot în etapa a VIII-a s-a disputat si meciul dintre Vitis Suletea si Flacãra Murgeni, meci contând doar în lupta pentru locul patru. Gazdele s-au impus cu 4-3, dupã ce au condus si cu 4-1. Mai multe amãnunte în editia de mâine a ziarului nostru.