11.1 C
30-apr.-2024

SI-AU ADUS AMINTE DE ADOLESCENTÃ (foto)

FOTBALUL S-A NÃSCUT ÎN CURTEA SCOLII

Caravana “Fotbalul s-a nãscut în curtea scolii” a ajuns din nou la Vaslui, anul acesta norocosii ce s-au duelat cu echipa formatã din jurnalisti si fotbalisti ai FC Vaslui fiind elevii Colegiului Economic “Anghel Ruginã”. La capãtul unei partide extrem de disputatã, liceenii au cedat cu scorul de 5-4, dar înfrângerea nu a umbrit bucuria si entuziasmul acestora. Evolutia jucãtorilor Petar Jovanovic, Ionut Balaur, Marius Stefoi, Richard Annang si Rãzvan Neagu a fost urmãritã din tribunele Sãlii Polivalente de ceilalti fotbalisti “galben-verzi”, care împreunã cu Viorel Hizo au savurat din plin spectacolul din teren.

Fotbalistii Vasluiului au uitat pentru câteva ore de grijile Ligii I si si-au adus aminte de zilele în care au început sã joace fotbal. Elevii lui Viorel Hizo au lãsat deoparte si sedintele de antrenament si au fost prezenti ieri în efectiv complet la Sala Polivalentã, acolo unde caravana “Fotbalul s-a nãscut în curtea scolii” a pus la cale un meci între echipa Colegiului “Anghel Ruginã” si o formatie alcãtuitã din jurnalisti si jucãtori ai FC Vaslui. Tribunele pline, uralele, scandãrile si zgomotul de vuvuzele le-a înmuiat putin genunchii liceenilor, care au vãzut aliniatã în fata lor o echipã din care fãceau parte Annang, Petar Jovanovic, Rãzvan Neagu, Marius Stefoi si Ionut Balaur.

Scenariu dramatic

Rãzvan Neagu si-a adus aminte cum a înscris în poarta Stelei si a deschis scorul cu câteva minute înainte de pauzã. Entuziasmul pustilor pregãtiti de profesorul Cristi Anusca, si-a pus amprenta pe desfãsurarea meciului, iar liceenii au întors spectaculos rezultatul, prin douã goluri, unul mai frumos ca celãlalt. Annang a restabilit egalitate la doi, pentru ca imediat pustii sã preia conducerea din nou. Petar Jovanovic si-a readus echipa în joc cu o super-reusitã, pentru ca la doar câteva minute, acelasi numãr trei din tabãra liceenilor sã urce scorul la 4-3. Dramatismul partidei a atins cote maxime pe final, atunci când Stefoi si Annang au reusit sã aducã echipei lor o victorie obtinutã in-extremis. Scor final 5-4, pentru selectionata Gsp-FC Vaslui, la capãtul unui meci în care s-a vãzut bucuria de a juca un fotbal curat.

Un “boboc” a captat întreaga atentie

La finalul partidei organizatorii au tinut sã acorde si un premiu, constând într-o tabãrã de fotbal, celui mai bun jucãtor de pe teren. Autor al douã goluri superbe, jucãtorul cu numãrul 3 din echipa Colegiului “Anghel Ruginã”, Sebastian Brad a fost remarcat chiar si de cãtre antrenorul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo. Sebastian este elev în primul an de liceu, dar în ciuda vârstei a demonstrat multã stãpânire de sine având în fatã adversari trecuti prin focul multor meciuri importante. Un alt pusti remarcat a fost portarul celor de la Ruginã, care s-a opus în nenumãrate rânduri suturilor expediate de jucãtorii FC Vaslui. Interventiile lui l-au enervat la culme pe Rãzvan Neagu, cel care a fost doborât în prima reprizã de un plonjon al goalkeeper-ului.

Jova în mare formã

Petar Jovanovic a arãtat o poftã mare de joc în partida de ieri, evolutia energicã a bosniacului demonstrând cã acestuia îi este dor de terenul de fotbal. Mijlocasul Vasluiului, desi se antreazã cot la cot cu ceilalti “galben-verzi, nu poate fi folosit de Viorel Hizo, pânã când Tribunalul de Arbitraj Sportiv nu se va pronunta definitiv în privinta litigiului dintre FC Vaslui si Petar Jovanovic.

Asaltati de admiratoare

Jovanovic si compania au avut o sustinere solidã din tribune, acolo unde Hizo si ceilalti colegi le-au fãcut galerie pe toatã durata partidei. Totusi, vedetele Wesley, Sânmãrtean, Adailton sau Cânu nu au putut urmãri tot meciul, fiind asaltati de multe admiratoare ce le-au cerut autografe si au dorit sã se forografieze cu ei. În timp ce “galben-verzii” se distrau în tribune, pe teren Stefoi se resimtea dupã o intrare mai energicã a unui elev, contact în urma cãruia fotbalistul Vasluiului pãrãsea terenul de joc. Chiar dacã nu a mai revenit în teren, accidentarea mijlocasului se pare nu este una gravã, iar fotbalistul îsi va relua antrenamentele la capacitate normalã.