12 C
27-mai-2024

Și-au îndeplinit obiectivele

MINIFOTBAL… Ivacec Vaslui și Comstar Vaslui s-au descurcat onorabil la ediția 2023 a Cupei României la minifotbal, desfășurată zilele trecute la Sibiu. Ivacec s-a oprit în faza șaisprezecimilor de finală, 2-4 cu Armata Brad, iar Comstar a fost eliminată încă în prima fază eliminatorie, de Redex Baia Mare, scor 1-5.

Nu mai puțin de 96 de echipe au luat startul la ediția din acest an a Cupei României la minifotbal. Județul nostru a fost reprezentat de Ivacec și Comstar, echipe clasate pe locurile 2 respectiv 3 în Liga de Minifotbal Vaslui. ASC Ivacec Vaslui a trecut fără mari probleme de faza grupelor, după 0-2 cu Delta Tulcea și 4-0 cu Taylor Instalații Deva. În primul tur eliminatoriu, vasluienii au învins, la limită, pe FC Ergad Arad (2-1), însă au cedat în șaisprezecimi, 2-4 cu Armata Brad. De partea cealaltă, Comstar Vaslui a avut 2-0 cu Digi Bistrița, dar a pierdut incredibil, 2-3. În ultimul joc din faza grupelor, Comstar a bătut Viitorul Cîmpu Goblii (județul Alba), scor 4-3, și s-a calificat în faza următoare a competiției. În 32-imi, vasluienii au făcut un meci modest, fiind eliminați de Redex Baia Mare (1-5).