25.1 C
07-mai-2024

VASLUIENII AU CÂSTIGAT CUPA

HC Vaslui – Dinamo Bucuresti 36-35

REUSITÃ… HC Vaslui a câstigat trofeul “Cupa municipiului Vaslui” dupã ce si-a învins toate cele trei adversare, Olimpus 85 Chisinãu, H&V Pitesti si Dinamo Bucuresti. În ultimul meci, Vasluiul a trecut de Dinamo Bucuresti cu 36-35, dupã o partidã dramaticã.

Asa cum ne-am obisnuit, cu ocazia Zilelor municipiului Vaslui are loc si “Cupa municipiului Vaslui” la handbal masculin. Vineri si sâmbãtã, HC Vaslui, Dinamo Bucuresti, H&V Pitesti si Olimpus 85 Chisinãu s-au luptat pentru câstigarea turneului. Dupã victoriile din prima zi, 35-23 cu Olimpus Chisinãu si 34-30 cu H&V Pitesti, handbalistii vasluieni întâlneau în meci decisiv pe Dinamo Bucuresti, echipã care avea tot douã succese. Ultimul joc al competitiei a fost si cel mai frumos, vasluienii reusind sã întoarcã rezultatul în ultimele cinci minute ale partidei. Dinamovistii au condus ostilitãtile pe aproape toatã durata partidei, în vreme ce elevii lui Gugles s-au tinut scai de “alb-rosii”. Cu cinci minute înainte de finalul jocului a venit revirimentul vasluienilor, care au întors rezultatul si au obtinut o victorie dramaticã, scor 36-35. Trupa lui Gugles a câstigat toate cele trei partide si îsi adjudecã trofeul din acest an, în timp ce Dinamo a terminat pe pozitia a doua. Pe locul trei a încheiat H&V Pitesti, iar câstigãtoarea din 2011, Olimpus 85 Chisinãu a terminat pe ultima pozitie. La festivitatea de premiere, jucãtorul Vasluiului, Ionut Caciuc a fost desemnat cel mai tehnic jucãtor al turneului, în ultima partidã, Caciuc marcând nu mai putin de 12 goluri.