17 C
07-mai-2024

Vasluienii Maftei si Bujor au contribuit la calificarea României U19 în Turul de Elitã

CALIFICARE… Cu vasluienii David Maftei si Denis Bujor printre titulari, nationala Under 19 a României a reusit în ultimul meci, cel decisiv, sã învingã Austria U19, scor 2-0, si sã obtinã calificarea în Turul de Elitã, ultimul tur preliminar pentru calificarea la EURO 2023.

Dupã remizele cu Letonia (0-0) si Lituania (0-0), România U19 a învins Austria U19, scor 2-0, si s-a calificat de pe primul loc la Turul de Elitã. În acest meci decisiv, antrenorul Alexandru Pelici i-a trimis în teren din primul minut pe David Maftei si Denis Bujor, jucãtori crescuti la SC Comstar Vaslui, de antrenorii Sorin Sava si Cãtãlin Grigore. Maftei a fost titular si în meciurile cu Letonia si Lituania, în timp ce Denis Bujor a intrat în teren din postura de rezervã. Fundas în Liga 2, la Unirea Dej, David Maftei a contribuit decisiv la primul gol al „tricolorilor”, centrând perfect pentru Rares Burnete. Cei doi au fost schimbati în minutul 69, fiind înlocuiti de Kovacs si Radaslavescu. România U19: Dincã – Maftei (M. Kovacs 69), Grigore, Pascalãu, Borza – Botogan, Vulturar (Sala 52), Bordusanu, Bujor (Radaslavescu 69), Musi (El Sawy 69), Burnete (Tricã 44). Antrenor: Alexandru Pelici.