21.1 C
30-apr.-2024

Vasluiul respiră!

SUCCES… Gură de oxigen pentru CSM Vaslui, în lupta pentru evitarea retrogradării. Echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă a obținut o victorie clară cu “U” Cluj, scor 25-20 (16-10), în etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor, și urcă pe locul 11 în clasament, la doar două puncte de salvarea directă.

Un meleu al bucuriei, fețe zâmbitoare și cu publicul aplaudând în picioare, aceasta e imaginea victoriei obținute de CSM Vaslui în fața Universității Cluj, contracandidată în lupta pentru evitarea retrogradării. Handbaliștii vasluieni au fost prea puternici pentru clujeni și nu le-au dat nicio șansă. Cu cuțitul la os, jocul CSM-ului s-a îmbunătățit considerabil și în atac și în apărare, spre deosebire de cel de la Bacău, când a marcat doar două goluri în primele 17 minute. După o primă repriză perfectă, pe care au încheiat-o cu un avans de șase goluri, 16-10, handbaliștii vasluieni s-au relaxat și le-au permis clujenilor să se apropie la două goluri, 17-15, 19-17 sau 20-18. La 20-18, CSM-ul a apăsat pe accelerație și a înscris cinci goluri, în timp ce oaspeții au punctat doar de două ori, scor final 25-20. Cel mai bun marcator al Vasluiului și cel mai bun jucător al meciului a fost Florin Acatrinei, cu 11 goluri marcate. CSM Vaslui acumulează 15 puncte și urcă pe locul 11 (loc de baraj), la doar două puncte de Steaua București, echipă aflată pe primul loc deasupra locurilor de baraj, dar cu două meciuri mai puțin jucate. În runda următoare, CSM-ul va juca, în deplasare, cu CSU Suceava, duminică, 7 aprilie.