13 C
19-mai-2024

“Galben-verzii” au tremurat pentru victorie

FC Vaslui – Juventus Fãlciu 2-1

GREU…Prima partidã a sezonului regulat pentru FC Vaslui a fost mai dificilã decât se asteptau “galben-verzii”, dar pânã la urmã cele trei puncte au rãmas în resedinta judetului. Adversara acestora, Juventus Fãlciu, a demonstrat cã victoria cu 4-0 în fata celor de la Suletea, în Cupa României, nu a fost deloc întâmplãtoare, practicând un joc foarte bun si pe Municipal. Doar momentul de sclipire din minutul 85 al pustiului Vlãdut Dudãu si inspiratia lui Cosmin Frij au fãcut ca FC Vaslui sã debuteze cu dreptul în noua editie de campionat.

Cristi Ungureanu, antrenorul care în acest sezon are ca misiune promovarea Vasluiului în Liga a III-a, si-a respectat crezul potrivit cãruia numai cine munceste cu el la antrenamente se va bucura de titularizãri în meciurile oficiale. Asa se face cã jucãtori care anul trecut au prins mai putin echipa, în meciul cu Juventus Fãlciu au intrat pe teren încã din primul minut. “Inovatiile” în materie de alcãtuire a primului 11 au fost fãcute însã în fata unui public extrem de sãrãcãcios numeric. Doar 150 de spectatori au fost curiosi sã vadã cum aratã noua echipã a orasului în primul meci de pe teren propriu. Dar bãtutul vântului prin tribunele stadionului, când la o aruncãturã de bãt tiribombele si fumul de mici fac propriul lor spectacol în bâlciul anual, e meteahnã veche la Vaslui, de pe vremea când echipa lui Paito, Gladstone si Wesley fãcea senzatie prin cupele europene.

O barã si douã penalty-uri…

Cu o echipã deficitarã capitolul omogenitate, “galben-verzii” au început mai bine partida de sâmbãtã, bifând si prima ocazie a jocului, în minutul 16, prin Abuzãtoaei. Douã minute mai târziu, Cosmin Frij, jucãtor transferat în aceastã varã de la Unirea Ruginoasa, a expediat un trasor de la 25 de metri, însã mingea a zguduit doar bara nu si plasa portii. În partea a doua a primei reprize, oaspetii si-au fãcut mai mult curaj, au început sã care mai multe mingi spre careul Vasluiului, iar în minutul 40 trec de putin pe lângã deschiderea scorului. Doar interventia portarului vasluian face ca tabela sã rãmânã intactã pentru câteva minute în plus. Mai exact, pentru încã douã minute. În minutul 42, Alin Abuzãtoaei este faultat în careu si îl obligã pe centralul partidei sã arate punctul cu var. Cel desemnat sã execute este Robert Chirilã, iar mijlocasul reuseste sã înscrie pentru 1-0. În minutul 45, Alin Abuzãtoaei ia mingea de la mijlocul terenului, dribleazã patru “juventini”, dar când ajunge cu mingea în careu, este “raschetat” de un fundas advers, motiv pentru central de a acorda al doilea penalty al partidei. Executantul a fost acelasi Robert Chirilã, însã de data asta portarul Fãlciului a reusit sã-l “citeascã”, pâstrând diferenta dintre cele douã echipe la un singur gol.

Chinul din repriza a doua

Impulsionati si de interventia colegului lor din finalul primei reprize, jucãtorii Fãlciului au început mai bine repriza a doua, iar în minutul 55 restabilesc egalitatea, printr-un sut de la marginea careului mare. A urmat o jumãtate de orã de chin pentru gruparea vasluianã, care s-a întrecut în ratãri, în fata unei adversare care nu mai stia cum sã tragã de timp. Simtind cã finalul meciului se apropie, iar scorul de pe tabelã nu este deloc pe placul publicului, Cristi Ungureanu, antrenorul-jucãtor al Vasluiului, se introduce în teren cu un sfert de orã înaintea fluierului final. Experienta lui, cãpãtatã în ligile superioare, se vede, iar Vasluiul gãseste cu mai multã usurintã drum spre poarta oaspetilor, însã tot fãrã modificãri pe tabelã. A fost nevoie de momentul de sclipire din minutul 85, al pustiului Vlãdut Dudãu, care dupã ce dribleazã trei adversari trimite mingea în fata portii adverse, de unde Cosmin Frij înscrie pentru 2-1. Primul meci “acasã”, prima victorie pentru echipa vasluianã, care însã, dupã jocul prestat, mai are mult de muncã pânã sã-si realizeze obiectivul.