15.4 C
19-mai-2024

Noi medalii pentru “Viitorul” Vaslui

PE PODIUM… La sfârsitul sãptãmânii trecute, sportivii sectiei de lupte de la Clubul Sportiv „Viitorul” Vaslui au participat la editia din acest an a Campionatului National de Lupte pe plajã pentru cadeti si juniori. Finalele s-au desfãsurat în statiunea Mamaia, iar clubul vasluian a cucerit cinci medalii, dintre care douã de argint si trei de bronz.

Delegatia vasluianã, condusã de antrenorul Vasile Frãtilã, a participat cu un numãr de 11 sportivi, dintre care patru au reusit sã urce pe podiumul de premiere. La categoria Cadete, Manuela Mititelu a luat argintul la 50 de kilograme, în timp ce Simona Covalciuc s-a clasat pe locul cinci la plus 50 de kg. În urma acestor rezultate, „Viitorul” Vaslui a luat locul trei pe cluburi la aceastã categorie. La categoria juniori, Oana Atãnãsoaie s-a clasat pe locul trei, la plus 60 kg, iar Beatrice Bratu a încheiat competitia pe locul cinci la 60 kg. La bãieti, clubul vasluian a cucerit douã medalii, prin Radu Huhulea, locul doi la 80 kg, si Andrei Biciuscã, locul trei la 70 kg. Tot la juniori, Florin Ciobanu a fost al cincilea la 50 de kilograme. „Am obtinut rezultate destul de bune. La Campionatul National de Lupte pe plajã sunt prezente toate cluburile din tarã, atât de la lupte libere cât si de la lupte greco-romane”, a declarat antrenorul Clubului Sportiv „Viitorul” Vaslui, Vasile Frãtilã.