12.4 C
19-mai-2024

Atletic Bârlad a câstigat derby-ul cu Sporting

Liga 4

REUSITÃ… Derby-ul orasului Bârlad a fost adjudecat de Atletic Club Bârlad, formatie care s-a impus cu 2-0 (2-0) în fata rivalilor de la Sporting. Trupa lui Ionut Chiriac acumuleazã 21 de puncte si urcã pe locul opt în clasament, în vreme ce Sporting rãmâne pe sase, cu 27 de puncte.

Atletic Club Bârlad a fãcut o primã reprizã excelentã si s-a impus cu 2-0 (2-0) în fata celor de la Sporting Bârlad, într-un meci din etapa a XVIII-a a Ligii 4. Gabriel Serban a executat foarte bine o loviturã liberã, portarul Negru a respins în fatã, iar Raul Piloti a înscris pentru 1-0. În minutul 20, Atletic Club Bârlad conducea deja cu 2-0, dupã ce Ionut Gohoreanu l-a învins din nou pe Vali Negru. Chiar dacã repriza secundã a apartinut celor de la Sporting Bârlad, care au ratat si o ocazie uriasã din pozitie de unu la unu cu portarul, prin Gheorghitã, meciul s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 2-0. Atletic Club Bârlad a profitat de esecul Fãlciului, 1-3 la Vaslui, si a urcat pe locul opt în clasamentul Ligii a 4-a, ultimul care asigurã calificarea în play-off. Bârlãdenii au 21 de puncte, în timp ce Fãlciul a rãmas cu 19 puncte. Tot în runda de ieri, Husana Husi a învins, la limitã, scor 1-0, în deplasare, pe terenul Racovei Puscasi, dupã un gol venit în prelungirile partidei. Scorul etapei a fost realizat de FC 2007 Gârceni, formatie care a trecut la scor de Multim Perieni, 10-1. Partida dintre Star Tãtãrãni si Vitis Suletea a fost amânatã si se va disputa la o datã ce va fi anuntatã ulterior.

Liga 4, etapa a XVIII-a:

Racova Puscasi – Husana Husi    0-1 (0-0)

FC 2007 Gârceni – Multim Perieni         10-1 (5-0)

Atletic Club Bârlad – Sporting Bârlad    2-0 (2-0)

FC Vaslui – Juventus Fãlciu         3-1 (1-0)

Flacãra Muntenii de Sus – FDR Tutova 3-0 (echipã retrasã)

Star Tãtãrãni – Vitis Suletea        (amânat)

Clasament, Liga 4:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        FC Vaslui               18      15      2        1        70-19            47

2        Husana Husi          18      13      3        2        40-15            42

3        Muntenii de Sus     18      12      3        3        38-18            39

4        FC Gârceni            18      10      3        5        46-23            33

5        Vitis Suletea 17      10      1        6        56-32            31

6        Sporting Bârlad      18      8        3        7        43-31            27

7        Racova Puscasi       18      7        4        7        42-33            25

8        Atletic Bârlad         18      5        6        7        39-31            21

9        Juventus Fãlciu      18      5        4        9        32-36            19

10      Star Tãtãrãni          17      3        1        13      36-64            10

11      Multim Perieni       18      3        0        15      25-85            9

12      FDR Tutova 18      1        0        17      18-98            3