13.9 C
22-mai-2024

Aurel June a marcat pentru România U18

MARCATOR… Reprezentativa U18 a României a câstigat cu 3-1 partida amicalã disputatã în compania selectionatei similare a Muntenegrului. Printre marcatori se numãrã si Aurel June, jucãtor legitimat la Sporting Juniorul Vaslui.

Convocat la nationala U18 pentru amicalul din deplasare cu selectionata similarã a Muntenegrului, Aurel June a fost rezervã, dar a fost introdus în minutul 75, în locul lui Vaida. Mijlocasul echipei Sporting Juniorul Vaslui a avut un final de meci foarte bun reusind sã înscrie ultimul gol al partidei. Cãtãlin Vaida a reusit o „dublã”, iar Aurel June a stabilit scorul final. Gazdele au avut un penalty în minutul 19, însã Luis Ludosan a apãrat, pãstrând avantajul tricolorilor. Muntenegrenii au punctat si ei o datã, însã victoria a apartinut reprezentativei noastre. Partida s-a disputat la Podgorica, iar revansa va avea loc astãzi, ora 11.00. Generatia formatã din jucãtori nãscuti începând cu 2001, pregãtitã de fostul antrenor al Vasluiului, Laurentiu Rosu, va debuta în preliminariile Campionatului European Under 19 abia în toamna anului viitor.