13 C
18-mai-2024

CSM Vaslui, nicio sansã în fata Bacãului

CSM Vaslui – CSM Bacãu       29-34 (12-17)

ESEC… CSM Vaslui a ajuns la cea de-a sasea înfrângere consecutivã în Liga Zimbrilor la handbal masculin. E un moment dificil pentru formatia antrenatã de Leonard Bibirig, care pierde teren în fata formatiilor cu care se luptã pentru evitarea retrogradãrii.

Dupã înfrângerea surprinzãtoare de pe terenul ultimei clasate, 22-24 cu CSM Resita, handbalistii vasluieni sperau sã-si revinã în partida de pe teren propriu cu CSM Bacãu. Însã, trupa antrenatã de Leonard Bibirig a avut o evolutie mult sub asteptãri si a pierdut fãrã drept de apel în fata echipei bãcãuane, scor 29-34. De atlfel, CSM Bacãu s-a desprins decisiv încã din prima reprizã, când Vasluiul a avut mai multe perioade în care nu a reusit sã înscrie timp de patru-cinci minute. În aceste conditii, Bacãul s-a distantat de la 8-6 în minutul 14, la 17-12, la pauzã. Repriza secundã a fost una echilibratã, dar oaspetii au reusit sã îsi pãstreze avansul de cinci goluri pânã la final, 29-34. Golurile Vasluiului au fost reusite de: Acatrinei (15), Karamyshev (5), Carali (2), Dragon (2), Cîrchea (1), Petrea (1), Voinea (1), Amihãesi (1) si Cumpãnici (1). În urma acestui rezultat, CSM Vaslui rãmâne pe locul 12, cu 21 de puncte, la un singur punct de ocupanta locului 11, CSM Fãgãras. Partida cu CSM Bacãu s-a disputat fãrã spectatori, din cauza coronavirusului.