22.2 C
20-mai-2024

Debut entuziasmant în noul sezon (foto)

HC Vaslui – Energia Pandurii Tg Jiu 30-25

VICTORIE…O partidã grea, tratatã cu multã seriozitate de noul nostru antrenor. O echipã bine asezatã în teren, cu un joc pe flancuri bine pus la punct, o apãrare foarte bine organizatã si un adversar care a cedat fizic în a doua reprizã. Cam asa s-ar putea descrie în câteva cuvinte întâlnirea de ieri dintre HC Vaslui si Energia Pandurii Târgu Jiu, întâlnire transatã de jucãtorii nostri încã din primele 30 minute ale jocului.

Ora 11:45. În fata Sãlii Sporturile, cozile cu vasluieni care asteptau cuminti sã-si cumpere bilete erau de câtiva metri. Lume multã, entuziastã. “Pe ãstia îi batem ! Am dat de pãmânt cu ei si anul trecut” îi încurajeazã un fan pe ceilalti vasluieni prezenti în fata casei de bilete. “Nu fi asa sigur. Au fãcut niste transferuri interesante. Vom avea de furcã cu ei” spune un alt suporter care-si astepta rândul la bilete. Afarã, meciul deja începuse. În salã, cele douã echipe ies la încãlzire pe acordurile deja consacratului imn al Vasluiului, “ Moldovenii s-au nãscut”. Usor-usor sala se umple. În proportie de 80% scaunele sunt ocupate. Se fluierã startul de partidã. Primele douã minute, nici un gol. În minutul 5 tabela indica 3-3. Cinci minute mai târziu, Energia se distanteazã la douã goluri, scor 3-5. În minutul 20, Vasluiul reuseste egalarea, 8-8, iar un minut mai târziu, preia avantajul, pe care nu-l mai cedeazã pânã la final. Dupã primele 30 de minute, “ros-albastrii” intrã cu 13-10 la vestiare. A doua reprizã a fost una de vis pentru elevii lui Sandu Iacob, care au reusit sã se desprindã si la 8 goluri diferentã. Cu un sfert de orã, tabela indica scorul de 22-14 pentru HC Vaslui. Este momentul în care Energia încearcã revenirea însã echipa e stoarsã de energie. Cu patru zile înainte jucase cu trofeul pe masã, cu HCM Baia Mare, în Supercupa României. Vasluiul n-are milã si muscã în continuare din adversar, cu contraatacuri scoalã, aeriene si multã determinare în faza defensivã. Publicul o rãsplãteste generos cu aplauze. Fluier final, tabela de marcaj indicã 30-25 pentru formatia gazdã.

“A pãrut un meci usor datoritã muncii jucãtorilor”

La conferinta de presã de dupã meci, antrenorul Sandu Iacob a declarat cã victoria se datoreazã exclusiv jucãtorilor, care au pus foarte bine în practicã indicatiile de pe margine. “As vrea sã vã descriu în cuvinte ceea ce simt, ar fi o foaie pe care as umple-o. E o stare de bine senzationalã pe care o doresc tuturor. E victoria grupului, iar bãietii meritã toate felicitãrile. De fiecare datã vom intra pe teren cu gândul sã câstigãm. Cunoastem valoarea campionatului românesc. Bãietii, bravo lor, se antreneazã si au aceleasi conditii ca si ceilalti competitori. Pentru tot grupul de la Vaslui e o sansã foarte bunã de a-si creste cota. Dacã vi s-a pãrut un meci usor e datoritã muncii depuse de acesti bãieti în teren. Nu le-au dat sansa adversarilor sã-si facã jocul. Au pus presiune pe adversar, a fost un joc perfect”, a spus Sandu Iacob.

Caseta meciului

Marcatorii echipei: Alin Rosu- 8 goluri, Mihai Bujor- 6 goluri, Cãlin Hagiu- 3 goluri, Ioan Polocoser- 3 goluri, Valentin Anton- 2 goluri, Dragos Soare-2 goluri, Gabi Bujor- 2 goluri, Tiberius Moldovanu- 2 goluri, Didi Hrimiuc-1 gol, Gabi Cotinghiu- 1 gol.

Evolutia scorului: min5- 3:3, min10- 3:5, min15- 6:8, min20- 8:8, min25- 11:9, min30- 13:10, min35- 17:11, min 40- 20:14, min45- 22:14, min50- 24:18, min55- 27:21, min60- 30:25