15.5 C
26-mai-2024

FC Vaslui, un pas mare spre promovare

Joi a avut loc o nouă etapă din play-off-ul campionatului județean de fotbal. In primul meci, FC Gârceni s-a impus pe terenul celor de la Pajura Huși cu scorul de 5-1. Derby-ul etapei s-a jucat pe terenul de antrenament de lângă stadionul Municipal, acolo unde FC Vaslui a primit vizita liderului, Vitis Șuletea. Programată la ora 20:00, partida a început cu o jumătate de ora întârziere din cauză că unul dintre tușieri s-a accidentat la încălzire. Locul lui a fost luat de președintele Asociației Județene de Fotbal, Bogdan Gheorghiță. Inceputul meciului se joacă sub semnul echilibrului, fără ocazii prea mari la cele două porți. Gheața este spartă în minutul 30, de atacantul Vasluiului, Cristi Buruiana, care, din 2 metri, introduce mingea în plasa porții Șuletei. Este singura reușită a primei reprize. Șuletenii încep mai bine partea a doua, iar în minutul 55 restabilesc egalitatea prin Mitrofan. Pentru a mai spera la promovare, vasluienii erau obligați să învingă iar de acest lucru a fost conștientă și banca tehnică. In ultimele 20, gazdele forțează și mai mult atacul, prin introducerile lui Alin Abuzătoaie și Cristi Humă, iar acest lucru se vede și pe tabela de marcaj. In minutul 84, Edi Moraru, reprofilat mijlocaș central din fundaș de bandă, scapă singur pe contraatac și aduce bucuria în tabăra vasluiană. Se termină 2-1 pentru FC Vaslui, rezultat care face foarte interesantă lupta pentru promovare. Cu două etape înainte de final, FC Gârceni, Vitis Șuletea și FC Vaslui sunt despărțite de un singur punct.

Sâmbătă seara se aprinde nocturna pe Municipal ¡

Pentru „galben-verzi” urmeaza un nou meci de totul sau nimic în lupta pentru promovare! Meci în care echipa orașului are nevoie de toată susținerea vasluienilor ! FC Vaslui revine acasă, pe Municipal, pentru a primi vizita Pajurei Huși. Partida va începe la ora 20:00 și se va juca în nocturnă. La acest meci intrarea va fi liberă iar accesul în stadion se va face pe porțile 1 și 2.