22.2 C
20-mai-2024

Meciuri spectaculoase în competitia KO

„Judeteanã”

ECHILIBRATE… Conform asteptãrilor, ambele meciuri din semifinalele Cupei României – faza judeteanã la fotbal au fost echilibrate, cu multe faze de poartã si goluri frumoase. Semifinalele s-au disputat sâmbãtã, 15 aprilie, la Bârlad, în cuplaj.

În prima partidã, de la ora 11.00, FC 2002 Vaslui a dat piept cu FC Gârceni. Jocul a început fulminant, iar ambele echipe si-au trecut în cont câte o barã. În minutul 13, Ignat a executat foarte bine o loviturã liberã de la 35 de metri, portarul Vasluiului a trimis mingea în barã si a ajuns la Pintilie, care a marcat singur din sase metri. Dupã gol, Gârceniul s-a retras, iar „galben-verzii” au controlat jocul, având o posesie mai bunã. Superioritatea vasluienilor s-a concretizat pe tabela de marcaj, Moraru a trimis o pasã excelentã, iar Ionut Cezar (39) a restabilit egalitatea. În repriza secundã, partida a fost una mai echilibratã, în care ambele echipe si-au creat mai putine ocazii de a înscrie. S-a mers în prelungiri, acolo unde Gârceniul a reusit sã se impunã în minutul 117, prin acelasi Pintilie, care a înscris cu un sut frumos de la 16 metri. În cel de-al doilea joc, Sporting Bârlad si Vitis Suletea au oferit un meci plãcut, în care s-au marcat patru goluri. Cel mai frumos a fost reusit de Ovidiu Mangu, care a înscris dupã o executie senzationalã de la aproximativ 30 de metri. Sporting Bârlad a condus cu 1-0, dar suletenii au reusit sã întoarcã rezultatul, prin golurile reusite de Mangu, Hristian si autogolul lui Istrate. Finala Cupei României – faza judeteanã, dintre FC Gârceni si Vitis Suletea s-a disputat asearã, dupã închiderea editiei.