17.2 C
19-mai-2024

Pas gresit pentru FC Vaslui

Atletic Club Bârlad – FC Vaslui 1-1 (1-0)

ETAPÃ… Pas gresit fãcut de FC Vaslui, liderul ligii a IV-a de fotbal. „Galben-verzii” au remizat în deplasare cu Atletic Club Bârlad, scor 1-1, într-o partidã contând pentru etapa a X-a a campionatului judetean.

Gazdele au început mai bine partida si au trecut de douã ori pe lângã deschiderea de scor. Prima schimbare pe tabela de marcaj s-a produs în minutul 18. Cãpitanul vasluienilor, Cezar Ionut, a executat perfect o loviturã liberã de pe partea stângã a atacului, iar mijlocasul Sergiu Gârdea a trimis mingea în poartã cu ajutorul unei lovituri de cap. Pânã la finalul primei reprize „galben-verzii” si-au mai trecut în cont douã mari ocazii, prin Morosan si Abuzãtoaie. Atletic Club Bârlad a revenit mult mai determinatã de la vestiare, a controlat jocul si, în minutul 69, a reusit sã egaleze, în urma unei faze asemãnãtoare cu cea din care vasluienii au deschis scorul. Ultimele 20 de minute s-au jucat cu ocazii mari la ambele porti, cu un plus pentru Atletic Club Bârlad, care ieri a arãtat cã egalul scos etapa trecutã, la Fãlciu, nu a fost deloc întâmplãtor. Pentru FC Vaslui este a doua remizã consecutivã in deplasare, dupã cea de la Puscasi din runda a VIII-a. În urma rezultatului de ieri, „galben-verzii” rãmân liderii clasamentului ligii a IV-a, la trei puncte în fata Flacãrii Muntenii de Sus.