13.1 C
28-mai-2024

Performantã notabilã pentru Renata Antonia Dragomir la Campionatul National de Atletism

AUR… Vasluianca Renata Antonia Dragomir este, începând de ieri, noua campioanã nationalã la atletism pentru copii, proba 500 m. Eleva profesoarei Doina Cretu a terminat cursa care i-a adus medalia de aur dupã un minut, 23 de secunde si 28 de sutimi, fiind cu cinci secunde mai rapidã decât sportiva clasatã pe locul 2.

Sâmbãtã si duminicã, pe stadionul Tineretului din Bucuresti, s-a organizat etapa finalã a Campionatului National de Atletism pentru Copii, competitie la startul cãreia s-au adunat cei mai buni sportivi din tarã. Vasluianca Renata Antonia Dragomir a participat la proba 500 m, pe care a câstigat-o „en-fanfare”. Atleta de la Liceul cu Program Sportiv Vaslui a avut emotii doar în primii 200 de metri ai cursei. În a doua parta a traseului, Renata Antonia a accelerat incredibil, lãsându-si adversarele la aproape 100 de metri în spate. La linia de finish, vasluianca a avut un timp de 1:23:28, în timp ce ocupanta locului doi a obtinut 1:28:54. Performanta sportivei a impresionat pe toatã lumea, inclusiv pe antrenoarea sa, Doina Cretu, care nu se astepta ca aceasta sã scoatã un timp asa bun. „Categoria ei a fost împãrtitã în trei serii. Antonia a alergat în seria I, alãturi de cele mai bune sportive din tarã. Suntem foarte multumiti de rezultat, mai ales cã a fost obtinut în conditii dificile, pe o temperaturã de 32 de grade Celsius” a declarat profesoara Doina Cretu.