11.5 C
19-mai-2024

Remizã pentru handbalistii Juniori III în derby-ul rundei a V-a

SI-AU ÎMPÃRTIT PUNCTELE…Echipa de handbal Juniori III a Liceului cu Program Sportiv Vaslui a terminat la egalitate derby-ul etapei a V-a, scor 21-21 cu LPS Piatra Neamt.

Sala Sporturilor din Vaslui a gãzduit, vineri, cel mai important meci al Seriei A a Campionatului National de Handbal Juniori III, cel dintre LPS Vaslui si LPS Piatra Neamt, ocupantele locurilor I si II din clasamentul seriei. Asa cum era de asteptat, jocul a fost extrem de înclestat, chiar dacã în debutul lui, elevii profesorului Liviu Gugles au fãcut legea, conducând la un moment dat si cu 8-1. În a doua jumãtate a primei reprize randamentul gazdelor a scãzut, s-au fãcut numeroase greseli nefortate ceea ce a permis Piatra Neamtului sã revinã în joc si sã egaleze situatia pe tabela de marcaj. S-a intrat cu 10-10 la pauzã. Echilibrul perfect s-a mentinut si în a doua reprizã, în ciuda încercãrilor vasluienilor de a se distanta. S-a terminat 21-21, rezultat ce mentine gruparea vasluianã pe primul loc al clasamentului si dupã etapa a V-a.