12.3 C
19-mai-2024

„Tricolorii” U17, doar egal cu Luxemburg

SEMIESEC… Nationala României de fotbal – Under 17 s-a fãcut de râs în cel de-al doilea meci de la Turneul de Calificare pentru Campionatul European de fotbal – U17. România U17, la care a evoluat în repriza secundã si Auras June, jucãtorul echipei Sporting Juniorul Vaslui, a remizat, scor 0-0, cu Luxemburg.

În aceste zile, echipa nationalã a României – Under 17 sustine meciurile din grupa a 10-a a Turneului de Calificare la Campionatul European de fotbal (U17) din Anglia, care va avea loc în vara anului 2018. În primul joc, echipa antrenatã de Sorin Colceag a învins Lituania, scor 2-1, datoritã golurilor marcate de Vlad si Dumitru. În runda a doua, „tricolorii” au întâlnit Luxemburg si dupã o partidã echilibratã, meciul s-a încheiat nedecis, scor 0-0.  La meciul disputat joi, la Centrul National de Fotbal de la Mogosoaia, antrenorul Sorin Colceag a folosit un singur jucãtor vasluian, dintre cei trei convocati la lot. Este vorba despre mijlocasul Auras June, legitimat la Sporting Juniorul Vaslui, introdus în teren în repriza secundã. În ultima partidã din cadrul acestor preliminarii, tricolorii vor întâlni reprezentativa similarã a Austriei.