22.2 C
20-mai-2024

Vasluiul, campioanã nationalã la fotbal Under 17

PERFORMANTÃ…Sporting Vaslui este noua campioanã a României la fotbal sub 17 ani. Vasluienii au învins-o în marea finalã pe ACS Hidro Râmnicu Vâlcea cu scorul de 4-3 (dupã loviturile de departajare). La finalul celor 80 de minute scorul a fost egal, 1-1, dupã ce fotbalistii lui Cornel Cracea si Gabi Crãciun au deschis scorul prin Hagiu, iar Casoni a egalat pentru vâlceni cu 9 minute înainte de final. La loviturile de departajare au înscris: Grigoras, Cracea si Ailenei pentru Vaslui si Simeanu si Casoni pentru Râmnicu Vâlcea. Performanta fotbalistilor nostri este cu atât mai mare cu cât victoria a fost obtinutã în fata unor adversari cu un an mai mare. “Galben-verzii” s-au întors acasã si cu titlul de cel mai bun jucãtor al finalei, dar si cu cel mai tehnic jucãtor al turneului. Cine sunt acestia, cititi în editia de mâine a ziarului nostru.