20.5 C
20-mai-2024

Atleți bârlădeni, pe podium în Republica Moldova

MEDALIAȚI… Atleții de la Clubul Sportiv Școlar (CSȘ) Bârlad s-au întors cu două medalii de la “Moldovan Youth Challenge 2024”, concurs internațional de atletism desfășurat în Republica Moldova. Este vorba despre Flavius Cazacu și Denis Tășchină, argint și bronz la 800 de metri, la categoria Under 18 (Juniori 2).

Noi medalii pentru sportivii de la CSȘ Bârlad. Atleții Flavius-Iustin Cazacu și Denis-Gheorghe Tășchină au făcut parte din lotul României prezent la “Moldovan Youth Challenge 2024” – Chișinău. Ambii sportivi au concurat în proba 800 de metri plat, iar Flavius Cazacu a cucerit argintul, cursă încheiată în 1:55.90, personal best. În urma acestui rezultat, Flavius a îndeplinit baremul pentru participarea la Campionatul European U18 din Slovacia, care va avea loc în luna iulie. Pe poziția a treia a ajuns un alt bârlădean, Denis Tășchină, care a terminat cursa în 2 minute, 2 secunde și 38 de sutimi. La Chișinău, alături de cei doi atleți, a fost prezent și antrenorul bârlădean Lucian Bolgar. Concursul s-a desfășurat pe stadionul Dinamo din Chișinău și a adunat la start atleți din Republica Moldova, România, Georgia, Ucraina, Armenia și Bulgaria.