19.7 C
11-mai-2024

ATLETISM | Atleții de la LPS Vaslui au urcat pe podium la Bacău

MEDALIAȚI… Noi clasări pe podium pentru atleții de la LPS Vaslui. Juniorii 1, 2 și 3 s-au întors cu 8 medalii de la “Memorialul Dorin Melinte” – Bacău.

DE VIITOR… Atleții vasluieni, rezultate excelente la “Memorialul Dorin Melinte” de la Bacău. Sportivii de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au obținut 8 medalii, dintre care 4 de aur, 3 de argint și una de bronz.

La finele săptămânii trecute, la Bacău, s-a desfășurat Concursul Național “Memorialul Dorin Melinte” la atletism pentru juniori 1, 2 și 3. Atleții de la LPS Vaslui, pregătiți de Dragoș Hăulică și Dan Anușca, au avut o comportare meritorie și s-au întors cu o salbă de medalii, obținute la individual, dar și cu ștafetele 4×400 m și 4×200 m. La juniori 3, Vlad Moraru s-a clasat pe primul loc la 400 m (cu timpul 56 secunde și 11 miimi), la 800 metri (2.11), dar și cu ștafeta masculină 4×400 metri, alături de George Iacob, Davide Profite și Raul Păuc. Ștafeta masculină a terminat pe primul loc și la 4×200 metri. Sportivul Raul Păuc a încheiat pe locul 2 la individual, în proba de 400 metri (58.31) și pe 3 la 200 m (25.61). Ștafeta masculină 4×400 metri alcătuită din Claudiu Ciobanu, Denis Voicu, Ștefan Botezatu și Petru Kovacs au obținut medaliile de argint la juniori 1 și 2, dar și în proba de 4×200 metri, juniori 1 și 2. “Este o verificare înainte de competițiile majore, și anume finalele Campionatelor Naționale de categorii Juniori 1, 2 și 3, care vor avea loc la București, dar și la Bacău. Sportivii și-au realizat baremurile de participare, ștafeta de 4×400 metri fiind cotată cu șanse reale la medalii la toate categoriile de juniori”, ne-a declarat profesorul Dragoș Hăulică.