15.6 C
20-mai-2024

Calificati in sferturi! Gaz Metan Medias – FC Vaslui, 0-1 (Burdujan, min. 44)

Pe un teren impracticabil din cauza ploii care a cazut in aceasta seara la Medias, elevii lui Marius Lacatus s-au impus in fata celor de la Gaz Metan Medias cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Lucian Burdujan in ultimele minute ale primei reprize. Gazdele au inceput bine meciul si au atacat in valuri poarta adversa, dar Kuciak a demonstrat ca nu degeaba a fost convocat la selectionata Slovaciei si nu a lasat nimic sa treaca, exasperandu-i pe ardeleni. In timp ce gazdele se gandeau deja la repriza a doua, cu doar un minut inainte de finalul primei parti a jocului, Burdujan se afla la capatul unei faze excelente create de Costin si Gerlem, inscriind cu un sut de la 11 metri, Vasluiul intrand la cabine in avantaj. In partea a doua a meciului, Kuciak s-a aflat din nou la datorie si nu i-a lasat pe „gazari” sa egaleze, fiind de departe cel mai bun jucator al „galben-verzilor”. Wesley putea rezolva calificarea la mijlocul reprizei secunde, dar bara transversala a portii lui Vatca s-a opus la o executie de finete a brazilianului. Partida s-a incheiat cu atacuri disperate ale elevilor lui Cristi Pustai, care pana la urma au trebuit sa se declare invinsi. Vasluiul obtine victoria si se califica in sferturile de finala ale competitiei.