24.3 C
21-mai-2024

Degeaba VOINTÃ, dacã NEMA putintã! (Vointa Sibiu 3-0 FC Vaslui)

NECAZ … În orasul lui Hizo, trupa lui Inacio s-a fãcut de râs iar visul lui Porumboiu de a lua campionatul s-a amânat pentru urmãtorul sezon. FC Vaslui a primit trei goluri stupide sub privirele zâmbitoare ale lui Sânmãrtean si ale Dulăului care asistau din tribune.

“Galben-verzii” veneau la Sibiu sã defileze si erau cu gândul doar la meciul Rapidului din Gruia, unde sperau ca CFR Cluj sã se împiedice. Dar în loc sã fie 3-0 pentru Vaslui, asa cum trebuia sã arate tabela pânã la gafa lui Borjan, avea sã fie taman invers. Sibiul învinge Vasluiul clar, bãtând toate recordurile de când au promovat în liga I. Este pentru prima datã când Vointa marcheazã trei goluri într-un meci, iar sârbul Lukanovic marcheazã pentru prima datã în prima ligã desi e atacant de profesie. Acesta este bilantul unui meci de cosmar pentru “galben-verzi”, în care s-a vãzut clar cã fãrã Sânmãrtean suntem o echipã de pluton. Asa se explicã de ce Wesley este golgheterul campionatului cu 19 goluri, fiindcã a avut un servant perfect sau asa se explicã de Vasluiul încã este pe locul III, fiindcã se sudase in cuplu indestructibil în apãrare (Marius Constantin – Papp), iar axa Adailton-Sânmãrtean-Wesley functioneazã doar dacã este completã. Galben-verzii n-au început rãu partida de la Sibiu, însã s-a vãzut încã din startul meciului cã Vointa e o echipã care-si vinde scump pielea. Vasluienii au ratat multe ocazii clare de gol si totul pãrea în grafic. A venit gafa din minutul 39 a lui Borjan, care a turnat plumb în ghetele jucãtorilor lui Inacio. Nimeni n-ar fi crezut cã Vasluiul nu revine, mai ales dupã demonstratiile de la Ploiesti sau din etapa trecutã, când în zece Vasluiul a revenit cu CFR. Pânã la pauzã sibienii au fost foarte artãgosi iar Adailton, Wesley sau Temwanjera n-au reusit egalarea. În repriza a doua gafele din apãrare ale lui Anderson au fãcut diferenta, iar FC Vaslui arăt ca o echipã care juca la retrogadare, fãrã orizont si fãrã cârmã.