12 C
20-mai-2024

Derby-ul capetelor sparte

CFR Cluj – FC Vaslui 2-0 (0-0)

MÃCELÃRITI… Bãtuti si cu capetele sparte. Rãzboiul declaratiilor s-a mutat în teren. Clujenii au practicat un joc plin de duritãti, Wesley si Adailton au iesit cu capetele sparte, în timp ce ardelenii l-au schimbat pe Beto, dupã ciocnirea cu Wesley. Chiar si asa, “galben-verzii” au resimtit oboseala meciului de la Roma, iar CFR-ul a profitat de acest lucru, reusind sã învingã cu 2-0, dupã douã greseli ale tânãrului Balaur.

Cu titulatura de “derby”, meciul dintre CFR Cluj – FC Vaslui a dezamãgit din punctul de vedere al spectacolului. În schimb, cei 22 de jucãtori, în special cei de la CFR au jucat foarte dur si au provocat sângerãri, medicii având mult de lucru. Wesley si Adailton au fost cei mai faultati jucãtori ai Vasluiului, ambii alegându-se cu capetele sparte. Clujenii au început meciul în fortã si puteau deschide scorul în minutul 9 prin Nuno Diogo, care a trimis din foarfecã putin pe lângã poarta lui Cerniauskas. Bastos (16), Renan (37) si Ronny (24) au fost, si ei, aproape de deschiderea scorului, însã sunt blocati de Cerniauskas. Replica Vasluiului nu s-a lãsat asteptatã, Zmeu (33) nu ajunge la o minge deviatã de Pavlovic, în timp ce Sânmãrtean (38) are o actiunea caracteristicã, însã Mincã respinge senzational. O primã reprizã echilibratã, dominatã de ardeleni, în care Vasluiul a preferat sã stea la cutie si sã surprindã pe contraatac. Repriza secundã debuteazã cu vasluienii ceva mai hotãrâti sã înscrie, iar Wesley (48) reuseste acest lucru, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid. Reluãrile TV au arãtat cã brazilianul a fost în pozitie regulamentarã. Bãietii lui Costa reintrã în meci, iar Renan (52), din loviturã liberã nu-l poate învinge pe Cerniauskas. Se joacã pe contre, iar Sougou (68) scoate un penalty, dupã ce Balaur îl faulteazã pe senegalez. Cadu transformã, iar CFR-ul deschide scorul. “Galben-verzii” nu-si revin dupã socul primirii golului si dupã patru minute, Balaur greseste din nou, îl scapã din marcaj pe Weldon, care înscrie cu capul din sase metri. Condusi cu 2-0, elevii lui Hizo cautã golul care sã-i readucã în joc, Adailton (75, 84) din loviturã liberã, prima datã loveste bara, cea de a doua este retinutã de Mincã. Nici Sânmãrtean, (90) dupã o executie frumoasã si nici Wesley în prelungiri nu reusesc sã înscrie.

Muresan: “Am învins cea mai bunã echipã a campionatului”

Iuliu Muresan, presedintele CFR-ului sustine cã echipa sa a reusit o victorie importantã în fata celei mai bune echipe din Liga 1. În cea ce priveste arbitrajul, Muresan crede cã s-au fãcut greseli în defavoarea ambelor pãrti. “Este o victorie pe care am dorit-o mult. Din pãcate, a fost inflamatã de declaratiile din urmã cu o sãptãmânã, dar e important cã jucãtorii au fost concentrati pe jocul lor. Am învins cea mai bunã echipã a campionatului, dupã noi. Vaslui are fortã, are calitate, deci era normal sã ne temem de ei. Am confirmat, prin acest succes, faptul cã suntem o echipã bunã. S-au comis greseli de arbitraj în defavoarea ambelor pãrti, dar nu vreau sã comentez. Din cauza tensiunii, au fost si accidentãrile acelea, totul pleacã de la declaratiile conducãtorilor”, a declarat Iuliu Muresan.

Zotta: “Noua campioanã este CFR Cluj”

Presedintele Vasluiului, Constantin Zotta a înteles dupã partida de asearã cã CFR Cluj este noua campioanã a României, pentru cã ardelenii vor folosi toate armele pentru a câstiga un nou trofeu. “Este bine cã acest meci a venit în etapa a saptea, deoarece am înteles si noi faptul cã noua campioanã este CFR Cluj. Este clar, nu mai are rost sã ne propunem titlul, chiar o sã propun în CA sã ne reorientãm. Este mai bine asa, vom lupta doar pentru Cupã si vom face economie. Anunt si celelalte echipe sã nu îsi facã iluzii. Dacã ati vedea cum ne-au tratat cei de la CFR, ne-au oprit si apa în vestiar, iar jucãtorii nostri sunt toti accidentati. E un comportament de neînteles, pentru noi, cã pentru altii e poate un comportament normal”, a declarat Constantin Zottta.