12 C
20-mai-2024

Derby-ul Moldovei la rugby câstigat de ieseni

RC Bârlad – CS Politehnica Agro Iasi 7 – 9 (0 – 3)

Echipa de rugby CS Politehnica Agro Iasi a învins sãmbãtã, 14 mai, pe stadionul „Rulmentul” din Bârlad, cu scorul de 7- 9, echipa de rugby bârlãdeanã. Meciul a contat pentru etapa a VII-a a Diviziei Nationale de Seniori (DNS). Cu un sezon care se joacã pe sistemul primavarã – toamnã, rugbystii bârlãdeni terminã turul pe locul 3, cu 21 de puncte, având sanse mari de a promova în Superligã.

Clasamentul turului DNS la rugby este urmãtorul: locul I – CS Politehnica Agro Iasi/ 24 de puncte, locul 2 – CS Stiinta Petrosani/ 21 puncte, locul 3 – RC Bârlad/21 puncte. Rezultatul din tur este foarte bun, mai ales cã bârlãdenii au obtinut patru victorii din sase meciuri (etapa a VI -a au stat pentru cã în serie existã un numãr impar de echipe). Dacã în primele patru runde au întâlnit adversari mai slab cotati, partida cu „minerii” de la CS Stiinta Petrosani, de pe 30 aprilie, a însemnat primul test mai dificil al turului de campionat, bârlãdenii fiind învinsi categoric cu scorul de 52 – 3. Meciul de sâmbãtã, 14 mai, era cu atât mai important cu cât bârlãdenii aveau ocazia de a se distanta de ieseni, o altã formatie care râvneste cu sanse reale la promovarea în Superligã. Sportivii bârlãdeni nu au renuntat la luptã în meciul cu Poli Agro. Atacurile pe trei sferturi si buna organizare a defensivei i-au pus la încercare pe oaspeti. Desi lotul iesenilor s-a bazat si pe o parte din juniori, victoria le-a apartinut în final. „Am pierdut, regulamentar, în ultima secundã a meciului, în timpul prelungirilor dictate de arbitru. Am condus cu 7- 6 din a doua reprizã, dar asta este, am pierdut. Scorul nu este unul care sã diferentieze echipele, ba as zice cã avem sanse mari în retur, pentru cã asa cum am pierdut aici cu o diferentã atât de micã, putem câstiga lejer, în retur, la Iasi. Ca sã nu mai spun cã avem meci cu Petrosani-ul acasã la noi. Lupta pentru promovare nu este nici pe departe pierdutã”, a declarat Ciprian Popa, managerul echipei RC Bârlad. Returul demareazã pe 21 mai, când RC Bârlad întâlneste acasã echipa CSO Pantelimon Bucuresti, aflatã, la finalul turului DNS, pe locul 6, cu doar 9 puncte.