14.5 C
29-apr.-2024

HC Vaslui a câstigat “Cupa Primarului”, de la Chisinãu!

HC Vaslui – Olimpus Chisinãu 37-29

CEI MAI BUNI… Handbalistii vasluieni au revenit acasã cu trofeul “Cupa Primarului”, care fost cucerit dupã ce si-au învins toate cele trei adversare. În ultima partidã, disputatã ieri, Vasluiul a trecut de vicecampioana Republicii Moldova, Olimpus Chisinãu, scor 37-29.

Editia cu numãrul sase a turneului international de handbal masculin “Cupa Primarului” s-a încheiat ieri, în sala Alexia din Chisinãu, cu victoria Vasluiului care a învins în meciul decisiv pe Olimpus Chisinãu, scor 37-29 (18-13). HC Vaslui s-a impus într-un mod absolut meritat, dovedind încã o datã cã meritã sã facã pasul cãtre Liga Nationalã. Vasluienii s-au instalat la conducere imediat dupã startul meciului, asigurându-si un avantaj de câteva goluri, scor la pauzã 18-13. Ecartul s-a mãrit dupã pauzã, iar scorul final, 37-29 reflectã superioritatea handbalistilor vasluieni. Vasluiul a profitat de pauza competitionalã din Divizia A si a disputat trei meciuri de pregãtire la Cupa Primarului orasului Chisinãu. Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig nu a pierdut niciun joc în aceastã editie a “Cupei Primarului” dupã ce în zilele trecute a trecut de HC Malbork (36-25) si Sahtior Donetk (33-30). Pânã la reluarea campionatului, antrenorii Vasluiului doresc sã mai perfecteze încã douã-trei partide de verificare. Campionatul se reia pe 17 aprilie, etapã în care Vasluiul va primi vizita ultimei clasate, HC Câmpina.