12.8 C
21-mai-2024

ÎNCÃ SCÂRTÂIE

“Galben-verzii” mai au mult de muncã (FC Vaslui 4 – 3 Ceahlãul)

GREU… Vasluiul a câstigat cu emotii trei puncte si a urcat din nou pe podiumul Ligi I. “Galben-verzii” se puteau impune lejer în fata Ceahlãului, însã greselile din apãrare si lipsa de concentrare au fãcut ca tensiunea sã fie maximã pânã la ultimul fluier al arbitrului.

“Galben-verzii” au trecut peste înfrângerea de la Medias si au luat toate cele trei puncte puse în joc, în partida cu Ceahlãul. Surprinzãtor, oaspetii au venit sã joace deschis si sã încerce sã producã o nouã surprizã pe “Municipal”, însã, chiar dacã au deschis rapid scorul, s-au vãzut rapid împinsi în propria jumãtate de fotbalistii lui Viorel Hizo. A fost o primã reprizã plinã de goluri, cum rar se mai vede în Liga I. La pauzã tabela indica 3-1 pentru gazde dupã golurile marcate de Celeban(8), Caue(33), Niculae(35), respectiv Ichim(5). Lukanovic a readus rapid speranta în tabãra oaspetilor, dupã golul marcat imediat dupã reluare, însã acelasi Celeban avea sã refacã diferenta de douã goluri. Pe fondul unei relaxãri nepermise, “galben-verzii” aveau sã îsi facã viata grea în minutele de final ale partidei. În prelungiri, cel mai bun jucãtor al Ceahlãului, Achim a punctat cu un sut din afara careului, iar Viorel Hizo a turbat de furie pe marginea terenului. S-a terminat, în cele din urmã, 4-3 pentru FC Vaslui, iar “galben-verzii” au urcat din nou pe podiumul Ligii I. Urmeazã douã deplasãri foarte grele pentru echipa lui Hizo, la Galati si la Dinamo, meciuri în urma cãrora se va vedea dacã într-adevãr echipa se poate bate la titlu .

Nicusor Stanciu, supãrat cã a fost rezervã

FITE… Nicusor Stanciu nu s-a bucurat la golul de 4-2 marcat de Celeban din lovitura liberã centratã de el, arãtându-se deranjat de faptul cã nu a fost introdus pe teren încã din primul minut de joc. Fotbalistul a fost si primul care a pãrãsit stadionul, la doar 15 minute de la fluierul final.

Adrian Porumboiu nu a mai fost la vestiare

Dacã la celelalte partide, Adrian Porumboiu obisnuia sã meargã la pauza meciului la vestiare, de aceastã datã patronul nu a mai coborât de la tribuna oficialã. Probabil, rezultatul înregistrat la pauzã l-a multumit pe finantator. La vestiare a mers însã Lucian Sânmãrtean, fotbalistul neputând rezistat în tribunã decât 45 de minute.

Hizo: “Presiunea ne face sã gresim”

“A fost un meci foarte greu deoarece Ceahlãul a câstigat de douã ori la Vaslui în decursul anilor. Au venit, au atacat, este o echipã bunã, o echipã care este în crestere. Puteam sã câstigãm si la o diferentã mai mare dar am fãcut prea multe greseli pe faza de apãrare, nu este permis sã iei trei goluri acasã. Aceste lucruri trebuie remediate deoarece suntem departe de ceea ce trebuie sã jucãm, dar presiunea rezultatelor ne face în unele momente sã ajungem în aceastã situatie.”, a declarat Viorel Hizo.

Marius Niculae: “A fost un meci interzis cardiacilor”

„A fost un meci interzis cardiacilor, dar important este acum pentru noi cã am reusit sã câstigãm cele trei puncte. Am încercat sã facem spectacol pentru spectatorii care au îndurat frigul la stadion(glumind). Important este pentru mine este sã-mi ajut echipa cu golurile mele, iar golurile mele sã însemne puncte. Nu mi-am propus un numãr de glurile, mi-am propus doar sã îmi ajut echipa”, a declarat Marius Niculae.