22 C
26-mai-2024

JUNIORI | Doi vasluieni, titulari în naționala U16

LA LOT… Vasluienii Rareș Munteanu și Diego Burlacu au fost integraliști în victoria României U16 cu Maroc U16. Cei doi au făcut o partidă foarte bună, nefiind înlocuiți de selecționerul Nicolae Roșca (jucătorii din Vaslui sunt cei cu numerele 22 și 18)

INTEGRALIȘTI… Reprezentativa Under 16 a României își continuă seria meciurilor de la Turneul Montaigu din Franța, supranumit și “MiniMondial”. Cu vasluienii Rareș Munteanu (Farul) și Diego Burlacu (FC Bacău) printre titulari, România U16 a învins Maroc U16 cu scorul de 2-0.

La turneul Montaigu, “tricolorii” născuți în anul 2007 dispută cinci meciuri cu reprezentativele similare ale Coastei de Fildeș, Maroc, Mexic și încă doi adversari în funcție de rezultatele obținute. În primul meci, România a întâlnit Coasta de Fildeș, iar partida s-a terminat la egalitate, 1-1. Vasluienii Rareș Munteanu (fundaș, Farul Constanța) și Diego Burlacu (mijlocaș, FC Bacău) au fost trimiși în teren în repriza secundă, în minutul 46. Cei doi au fost integraliști în cel de-al doilea joc, cu Maroc U16, partidă câștigată de tricolori cu 2-0. Au marcat Popa și Doicaru. În următorul joc, astăzi, de la ora 20:00, România U16 înfruntă reprezentativa similară a Mexicului. Ultimele două partide se vor desfășura pe 8 respectiv 10 aprilie. Rareș Munteanu și Diego Burlacu au început fotbalul la Vaslui, iar mai apoi s-au transferat la Constanța respectiv Bacău. Rareș Munteanu este fratele lui Louis Munteanu, jucător care a fost convocat în premieră la echipa națională de seniori a României, însă nu a jucat niciun minut în “dubla” cu Andorra și Belarus.