22.3 C
21-mai-2024

JUNIORI | Încrâncenare și multe goluri în derby-ul dintre LPS Vaslui și Pajura Huși

REMIZĂ… LPS Vaslui și Pajura Huși au remizat în derby-ul județean din Campionatul Naționa de Fotbal U19, scor 2-2. Cele două formații se află în luptă directă pentru calificarea în play-off-ul competiției.

DISPUTAT… Etapa a 8-a a Campionatelor Naționale de fotbal U19 și U17 a programat în Seria 1 derby-urile dintre LPS Vaslui și Pajura Huși. Duelul juniorilor mari s-a încheiat la egalitate, 2-2, iar la U17 LPS Vaslui s-a impus cu 5-1.

LPS Vaslui și Pajura Huși au terminat la egalitate, 2-2 (2-1), în derby-ul județean din etapa a 8-a a Campionatului Național de fotbal U19. După rezultatele dezamăgitoare din ultimele etape, cele două reprezentante ale județului au făcut spectacol în runda de ieri. A fost un meci intens, cu ritm și multe ocazii de gol, ceva mai multe de partea vasluienilor. LPS-ul a început perfect meciul și după 10 minute avea 2-0 pe tabelă, după golurile marcate de Mihălcianu. Hușenii au redus din diferență înainte de pauză, prin Iacob. În repriza secundă s-a jucat cu garda jos, iar Pajura a egalat în minutele de prelungire, prin Malanca. În urma acestui rezultat, Pajura Huși adună 9 puncte, unul mai mult decât LPS Vaslui (8 puncte). În etapa următoare, a 8-a, Pajura va juca, în deplasare, cu AFC Botoșani, iar LPS Vaslui va merge la Bacău, pentru confruntarea cu echipa similară a LPS. Partidele se joacă, sâmbătă, cu începere de la ora 12:00. La categoria U17, LPS Vaslui a obținut cea de-a doua victorie a sezonului, scor 5-1. Golurile Vasluiului au fost reușite de Lăcătuș (2), Surugiu, Acatrinei și Potorac.