12.6 C
30-apr.-2024

LIGA 5 | CSM Hușana Huși, debut cu dreptul în play-off

SUCCES… CSM Hușana Huși a pornit cu dreptul în play-off-ul Ligii 5. Băieții lui Nicolau au trecut cu 4-2 de Gloria Mânjești și au 5 puncte peste ocupanta locului secund.

REUȘITĂ… CSM Hușana Huși a început perfect play-off-ul Ligii 5 și rămâne marea favorită la câștigarea campionatului. Formația lui Cătălin Nicolau a reușit să învingă, în prima etapă, Gloria Mânjești, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (2-0).

“Alb-albaștrii” au controlat prima repriză, pe care au încheiat-o în avantaj, 2-0. În partea secundă, oaspeții au jucat mult mai bine, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 4-2 pentru CSM. Au marcat Jose Andre Cozma (2), Bogdan Țenu și Sergiu Ruja pentru hușeni respectiv Vlad Dascălu și Marian Cuciureanu pentru Gloria. Revenire spectaculoasă și debut cu dreptul și pentru FC Ghergheleu. Gazdele de la Tanacu au deschis scorul în prima repriză, prin Marius Pungă, dar codăeștenii nu s-au lăsat și au întors scorul după pauză, marcatori Cosmin Stoleru și Bogdan Mihaeș. Într-un alt meci, Olimpia Stănilești și Unirea Dodești au dat-o la pace, 1-1, o remiză care nu ajută pe nimeni. Au punctat Alin Nicoară (Stănilești) și Iulian Marian (Dodești). În clasament, CSM Hușana Huși se află pe primul loc, cu 23 de puncte, urmată de FC Ghergheleu (18 puncte) și Phoenix Team Tanacu (15 puncte). La finalul play-off-ului, primele două clasate promovează în Liga 4, iar locurile 3 și 4 joacă baraj cu formațiile de pe locurile 9 și 10 din Liga 4.