12.4 C
04-mai-2024

LUPTÃ ÎN DOI PENTRU TITLU

Liga a IV-a

FAVORITE… Juventus Fãlciu si FC Gârceni sunt favorite la câstigarea campionatului judetean de fotbal dupã douã victorii fãrã prea mari probleme în prima etapã a play-off-ului. Fãlciul s-a impus cu 3-0 la Stãnilesti, iar Gârceniul a învins cu 3-1 la Suletea.

Trupa lui Moraru a învins meritat la Stãnilesti, datoritã golurilor reusite de Chirazi, Ionut Cezar si Mihãilã, dupã o partidã în care si gazdele au irosit câteva ocazii clare. De partea cealaltã, Gârceniul si-a fãcut meciul greu, primind gol în primul sfert de orã de la Tandurã, la o gresealã în defensiva oaspetilor. Însã, din fericite pentru trupa lui Scutelnicu, Perju si Rotaru au întors meciul pânã la pauzã, iar golul lui Vulpe din partea secundã a adus trei puncte importante. Vitis a acuzat maniera de arbitraj a centralului Valentin Bolea, însã rezultatul va rãmâne cel din teren. În acest an, atât Juventus Fãlciu cât si FC Gârceni au arãtat foarte bine în prima etapã si un mare merit îl au conducãtorii celor douã echipe, Mircia Scutelnicu si Neculai Moraru, care au înteles cã pentru a câstiga titlul au nevoie de jucãtori de valoare, care sã facã diferenta. Gârceniul i-a adus pe Sorin Ungureanu si Constantin Vulpe, jucãtori experimentati cu multe meciuri în ligile superioare, în timp ce Fãlciul i-a transferat pe Cezar, Patrichi, jucãtori care pot decide soarta unui meci, dar si tineri de perspectivã precum Alexandru Mihãilã. În etapa a II-a a play-off-ului, la Fãlciul, se joacã meciul care poate decide campioana judetului în editia 2012-2013 a Ligii a IV-a.