17.7 C
04-mai-2024

LUPTE | Noi medalii pentru luptătoarele Vasluiului! (FOTO)

MEDALIATE… Rezultate remarcabile pentru sportivii de la C.S “Viitorul” Vaslui. Luptătoarele Under 15 s-au întors cu cinci clasări de la Cupa României la lupte.

PE PODIUM… Secția de lupte a C.S “Viitorul” Vaslui continuă să obțină performanțe remarcabile și în acest an, după un 2022 plin de realizări. La Cupa României U15, sportivii vasluieni s-au clasat pe primul loc în clasamentul general la Lupte Feminin, după ce au obținut două medalii de argint, una de bronz, un loc 4 și un loc 5. De asemenea, în concursul pe echipe – feminin, Viitorul Vaslui a câștigat medalia de argint.

Școala vasluiană de lupte și-a demonstrat din nou valoarea la Cupa României de lupte – Under 15. Sportivii pregătiți de Marian Sluser și Vasile Frățilă, de la Centrul-satelit Ferești, s-au întors cu rezultate deosebite de la Piatra-Neamț. Andreea Mihaela Lupașcu (categoria 42 kg) și Amalia Mocanu (58 kg) au obținut medaliile de argint, iar Georgiana Sluser a luat bronzul la 62 kg. Alte două fete s-au clasat pe locul 4 respectiv 5, iar cu punctele adunate C.S “Viitorul” Vaslui s-a clasat pe primul loc în clasamentul general la Lupte Feminin – U15. În cea de-a doua zi a competiției a avut loc concursul pe echipe, iar Vasluiul a terminat pe locul doi cu echipa de fete – U15. Georgiana Sluser (62 kg), Amalia Mocanu (58 kg), Andreea Mihaela Lupașcu (42 kg), Eliza Mocanu (54 kg), Dariana Lupu (33 kg), Delia Focaru (46 kg), Teodora Lupu (46 kg), Ana Maria Amăriuței (50 kg) și Lorena Moisei (66 kg) au devenit vicecampioane națioanale la Lupte Feminin.