22.3 C
21-mai-2024

Petrolul – FC Vaslui, hop dificil în Cupã

GREU…Luni dupã-amiazã (ora 16:00), la sediul Federatiei Române de Fotbal a avut loc tragerea la sorti a sferturilor Cupei României. Pentru a merge mai departe în competitie, FC Vaslui va trebui sã treacã de Petrolul Ploiesti. Partida se va juca într-o singurã mansã, pe terenul „lupilor”, în perioada 3-5 decembrie.

Sortii prezenti la la sediul Federatiei Române de Fotbal au decis ieri ca FC Vaslui sã întâlneascã pe Petrolul Ploiesti în sferturile de finalã ale Cupei României. Fiind extrasã prima din urnã, trupa antrenatã de Cosmin Contra va fi si gazda confruntãrii, partida urmând sã aibã loc pe 3, 4 sau 5 decembrie pe stadionul Ilie Oanã. Cele douã formatii s-au întâlnit si în campionat, nu mai departe de etapa trecutã, iar scorul de 1-1 de la finalul celor 90 de minute a fost considerat echitabil de ambele tabere. În confruntarea din Cupã, remiza va fi scoasã din calcul, având în vedere cã partida va fi una eliminatorie. „Nu va fi deloc usor, pentru cã întâlnim o echipã valoroasã, care, din câte am înteles, are ca obiectiv cîstigarea Cupei Românei” a declarat Contra”. Celãlalte meciuri din sferturile de finalã sunt Steaua – Otelul Galati, Dinamo – Pandurii Tg-Jiu si Viitorul – Astra Giurgiu,