11.9 C
09-mai-2024

Primul succes

Copy_of_01_cronica.jpgREVENIRE… Dupã rezultatul de egalitate înregistrat la Medias, fotbalistii vasluieni si-au revenit, iar în prima partidã de pe teren propriu, din acest an, au reusit sã învingã pe Pandurii Târgu-Jiu, (2-1), datoritã golurilor marcate de Gerlem (6) si Delgado (62).

În fata unui adversar modest, care a început foarte prost acest retur de campionat, “galben-verzii” au început jocul de sâmbãtã, cum nu se putea mai bine, iar în minutul 5, Gerlem este faultat de Popete în interiorul careului, iar centralul Ovidiu Hategan acordã loviturã de pedeapsã pentru FC Vaslui. Brazilianul este cel care executã si marcheazã primul gol al “galben-verzilor” în aceastã partidã. Chiar dacã Temwanjera (20), Costly (25), Gerlem (35 si 45) au fost foarte aproape de a majora diferenta pe tabela de marcaj, rezultatul a fost cel stabilit de Gerlem în minutul 6. O a doua reprizã mult mai frumoasã, în care jucãtorii Vasluiului au ratat foarte multe ocazii, în schimb gorjenii au reusit sã marcheze un gol din doar douã ocazii de gol. Golul anulat marcat de Temwanjera, pentru cã atacantul “galben-verzilor” se afla în offside, anunta cel de-al doilea gol al vasluienilor. În minutul 62, centrarea lui Gerlem ajunge la spaniolul Delgado care înscrie cel de-al doilea gol al Vasluiului. Costly (68), Temwanjera (71), Gerlem (76, 84), Costin (79) au ratat cât pentru douã meciuri, nereusind sã înscrie golul trei. De partea cealaltã, Stromajer (70) a marcat la una dintre putinele ocazii ale gorjenilor, dupã o gresealã în defensiva vasluianã. Oaspetii au fost aproape de a obtine un punct nesperat, însã Costly respinge cu capul de pe linia portii. Dupã meci, antrenorul oaspetilor, Liviu Ciubotariu a declarat cã FC Vaslui nu avea nevoie de penalty-ul din minutul 5, pentru a câstiga acest meci. “Am început meciul de la 0-1, dintr-un penalty dat cu mare lejeritate. E greu astfel în fata unei echipe ca FC Vaslui. Victoria nu e de contestat, dar ei nu aveau nevoie de acel ajutor pentru a se impune”, a spus Liviu Ciubotariu.