19.5 C
10-mai-2024

Rapid Brodoc, învinsă la limită de Șomuz Fălticeni

EȘEC… Cu o echipă nouă, formată în mare parte din tineri sub 20 de ani, Rapid Brodoc a debutat curajos în sezonul de primăvară al Ligii 3. Echipa antrenată de Romică Dorin a dat o replică bună celor de la Șomuz Fălticeni și a fost aproape de a scoate un rezultat pozitiv.

Rapid Brodoc a lăsat o impresie destul de bună la primul meci oficial din 2024. “Juniorii” lui Dorin au opus rezistență și s-au luat la trântă cu seniorii de la Fălticeni. Oaspeții au început în forță meciul și au pus presiunea pe echipa vasluiană în primele minute. Șomuz a avut patru cornere la poarta lui Hriscu în decurs de două minute și o mare ocazie de gol. Însă, la următoarea fază, Rapid a dat lovitura prin David Diaconu (minutul 3), găsit perfect în careu de Ponea. Fălticenenii au reacționat imediat și au întors rezultatul până la pauză, profitând din plin de greșelile individuale ale vasluienilor. Eduard Julei (17 – penalty) și Alexandru Savin (23, 38) au făcut ca scorul pauzei să fie 3-1 pentru Fălticeni. În partea secundă, Brodocul a stat mult mai bine în defensivă și a punctat prin Eduard Ponea, în minutul 75, iar meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-3. În clasament, Brodocul rămâne pe ultimul loc, cu 11 puncte, iar în etapa următoare joacă, în deplasare, cu Știința Miroslava.

Liga 3, Seria 1, etapa 16-a:

• Bucovina Rădăuți – Aerostar Bacău 2-0
  • Rapid Brodoc – Șomuz Fălticeni 2-3
  • CSM Bacău – Știința Miroslava 0-2
  • Foresta Suceava – FC Bacău 0-3 (echipa gazdă a anunțat că nu poate organiza meciul)