10.7 C
30-apr.-2024

Se adânceste criza la HC Vaslui

Liga Nationalã de handbal masculin

PERIOADÃ DIFICILÃ… Echipa pregãtitã de Bozo Rudic a fost învinsã, duminicã, scor 21-16, de CSM Focsani, în etapa a XVIII-a din Liga Nationalã de handbal masculin, si prelungeste seria neagrã la nouã partide consecutive fãrã victorie. În a doua reprizã a meciului de la Focsani, handbalistii vasluieni au înscris doar sapte goluri, prea putine pentru a emite pretentii la punctele puse în joc.

Miza extrem de mare pentru HC Vaslui la acest joc pare cã a avut efect de bumerang pentru elevii lui Bozo Rudic, în a doua reprizã. Acestia au început bine jocul de duminicã, au condus la pauzã cu 9-8, însã ceva s-a întâmplat la vestiare, pentru cã în a doua parte nu si-au mai gãsit aproape deloc drum spre poarta adversã. Au fãcut-o doar de sapte ori, bifând un nou record negativ al numãrului de goluri înscrise într-o reprizã.De nouã etape HC Vaslui nu a mai câstigat un meci, mai exact de pe data de 5 noiembrie, când în Sala Sporturilor a venit Minaur Baia Mare.

Etapã fãrã surprize

Etapa a XVIII-a a Ligii Nationale se anunta una foarte interesantã si asa a si fost. Runda a debutat la TImisoara, acolo unde echipa localã a fost învinsã de CSM Bucuresti cu scorul de 26-29. Steaua Bucuresti nu a avut nicio emotie cu CSM Fãgãras, pe care a învins-o cu 32-23. Suceava, o altã contracandidatã a Vasluiului la un loc fruntas în play-out, a plecat cu toate punctele de la Iasi (27-33), în timp ce Dinamo a terminat la egalitate, 29-29, confruntarea cu Dobrogea Sud Constanta, dupã ce câinii au condus la pauzã cu 18-10. Etapa se încheie azi, cu meciul dintre Potaissa Turda si Dunãrea Cãlãrasi. În urma rezultatelor din aceastã rundã, Steaua Bucuresti a revenit în fotoliul de lider al clasamentului, la douã puncte în fata ocupantei locului doi, Politehnica Timisoara.

Loc   Echipã                       M      V      E      Π      Gvj           P

1        Steaua Bucuresti             18      13      1        4        470-411         40

2        Poli Timisoara                  18      12      2        4        486-425         38

3        CSM Bucuresti                 18      12      1        5        497-459         37

4        Potaissa Turda                 17      12      0        5        489-431         36

5        Dobrogea Sud                 18      10      4        4        472-439         34

6        Dinamo Bucuresti  18      10      2        6        525-494         32

7        HC Odorhei           18      10      2        6        427-402         32

8        Dunãrea Cãlãrasi             17      8        3        6        435-442         27

9        Minaur Baia Mare   18      7        0        11      425-450         21

10      CSM Focsani          18      6        2        10      425-446         20

11      CSU Suceava          18      5        1        12      475-508         16

12      CSM Fãgãras          18      4        1        3        428-486         13

13      HC Vaslui                        18      4        1        13      452-523         13

14      Politehnica Iasi                18      1        2        15      485-5  75      5