11.9 C
08-mai-2024

Victorie mare pentru HC Vaslui

Una rece, alta caldã pentru echipa lui Bibirig

SUCCES…Dupã dusul rece primit la Bacãu, în compania vicecampioanei României, Stiinta Municipal din localitate, handbalistii vasluieni s-au trezit si au arãtat în meciul disputat la Baia Mare cã intentiile de promovare de anul acesta sunt cât se poate de realizabile. Elevii antrenati de Leo Bibirig au reusit sã treacã de mult mai titrata echipã, Minaur Baia Mare, cu scorul de 36-31, dupã ce la pauzã au condus cu scorul de 18 -13.

HC Vaslui a reusit sã treacã peste rezultatul negativ cu Stiinta Municipal Bacãu. În partida de ieri, contra celor de la Minaur Baia Mare, handbalistii antrenati de Leo Bibirig au dominat jocul pe toatã durata partidei si s-au impus la capãtul celor 60 de minute cu scorul de 36-31. Dupã o primã reprizã fantasticã fãcutã de Cotinghiu pe faza de atac, vasluienii conduceau la 5 goluri deferentã, scor 18-13. Cu evolutiile avute pânã în prezent, extrema dreapta adusã în aceastã varã de la Timisoara se dovedeste a fi unul dintre cele mai reusite transferuri fãcute de Vaslui în aceastã varã. Si a doua parte s-a desfãsurat în acelasi registru, cu HC Vaslui aflându-se la timonã. Cu Sandu Iacob un excelent coordonator si cu Sabin Ignat într-o formã excelentã, vasluienii au condus chiar si la 12 goluri diferentã, scor 30-18. La 33-21, Leonard Bibirig a încercat si alte formule de joc ,ceea ce a f’ãcut ca Minaur Baia Mare sã limiteze proportiile scorului. Marcatorii Vasluiului au fost S.Ignat (7), Cotinghiu (6), Tutu (5), M.Ignat (4), Bejinariu (3), Sandu Iacob (3), Soare (3), Barac (2), Hagiu (2), Smeu (1).