19.5 C
21-mai-2024

VICTORIE PENTRU MORAL (foto)

FC VASLUI – MILSAMI ORHEI 2-1 (1-1)

TEST UTIL FC Vaslui s-a impus cu scorul de 2-1 în fata formatiei Milsami Orhei, din Republica Moldova, într-un amical cu scopuri caritabile disputat sâmbãtã pe Stadionul “Municipal”. Viorel Hizo a testat tot lotul pe care îl are la dispozitie, si a început partida cu o formulã alcãtuitã din fotbalisti care nu au bifat prea multe minute în acest sezon. Pentru acest meci s-au vândut aproximativ 3000 de bilete, banii proveniti din tichete fiind donati pentru ajutorarea copiilor defavorizati.

Viorel Hizo a profitat de pauza cauzatã de meciurile echipelor nationale si a organizat la sfârsitul sãptãmânii trecute un meci amical între formatia pe care o antreneazã si gruparea Milsami Orhei, din Republica Moldova. “Dulãul” a început partida cu o formulã alcãtuitã în mare parte din rezerve, iar acest lucru s-a vãzut în jocul “galben-verzilor”. Fotbalistii de peste Prut au profitat de o iesire neinspiratã a lui Puia pe o centrare, si au deschis scorul în minutul 16 prin Alexandr Sosnovski. Scorul primei reprize a fost stabilit de moldoveanul din tabãra Vasluiului, Denis Zmeu reluând perfect cu capul din sase metri de poarta adversã. Dupã pauzã, Hizo a schimbat aproape complet echipa si i-a introdus în teren pe cei mai buni fotbalisti, singurii jucãtori ce au fost pãstrati pe teren fiind Puia si Farkas. Desi “galben-verzii” au controlat în totalitate cea de-a doua parte a jocului, golul victoriei a venit abia pe final, Yero Bello impingând din careul mic balonul în plasa moldovenilor.

Garnituri diferite

Viorel Hizo a început meciul cu urmãtoarea formulã: Puia – Stefoi, Papp, Farkas, Bãlace – Milisavljevic, Zmeu, Annang, Gheorghiu – Pouga, Temwanjera.

Dupã pauzã “Dulãul” a introdus formula standard care, cu mici exceptii, va fi si cea trimisã în teren contra Unirii Urziceni: Puia – Genchev, Cânu, Farkas, Milanov – Campano, Costin, Wesley, Sânmãrtean – Adailton, Bello.

“Vasluiul meritã sã fie acolo sus”

La finalul partidei, antrenorul moldovenilor, Stefan Stoica a declarat cã Vasluiul meritã sã fie pe podium si anticipa ascensiunea “galben-verzilor” de mai multi ani. “Am întâlnit o echipã puternicã, care luptã pentru titlu. Am adus jucãtorii tineri aici, la Vaslui, sã vadã cum aratã o echipã profesionistã. Vasluiul meritã sã fie acolo sus si am spus-o încã de acum cîtiva ani cã într-o zi va ajunge sã cîstige titlul”, a declarat Stefan Stoica.

3000 de bilete vândute

Conducerea FC Vaslui a stabilit un pret modic pentru cei care au dorit sã asiste la acest meci amical. Mai mult decât atât, toti suporterii care au intrat sâmbãtã pe “Municipal” vor avea acces gratuit la partida de pe teren propriu, cu Unirea Urziceni. S-au vândut aproximativ 3000 de bilete, banii obtinuti din tichete urmând a fi donati Centrului de Zi “Veronica”.