9.7 C
17-mai-2024

CSM Vaslui – CSM Bacãu 35-33 (16-16)

Victorie cu repetitie

AMICAL… CSM Vaslui a bifat un nou succes la sfârsitul sãptãmânii trecute, 35-33 cu CSM Bacãu, într-un meci de verificare. Sportivii antrenati de Leonard Bibirig au avut o evolutie foarte bunã, demonstrând celor aproximativ 100 de spectatori prezenti în salã cã valoarea lor este de Ligã Nationalã.

Divizia A este o competitie prea slabã pentru echipa vasluianã de handbal. O spun antrenorii echipelor adverse, o aratã clasamentul, iar mai nou o demostreazã si rezultatele cu formatiile care joacã în esalonul superior valoric. Ultima „ispravã” a fost consemnatã vineri, oponentã ne-a fost echipa CSM Bacãu, ocupantã a locului 11 în ierarhia Ligii Nationale. Dornice sã ofere un spectacol handbalistic publicului spectator, care si la acest meci amical a venit în numãr destul de mare la salã, cele douã echipe au pus accent mai mult pe faza ofensivã, înscriind gol dupã gol. Prima parte s-a terminat la egalitate, scor 16-16, desi jocul Vasluiului a fost net superior. Acest lucru s-a vãzut în repriza a doua, când elevii lui Leonard Bibirig s-au distantat la si la cinci goluri, însã la finalul celor 60 de minute, ecartul dintre cele douã combatante a fost de doar douã goluri, 35-33 în favoarea gazdelor. Pentru vasluieni au marcat: Sebastian Polocoser (9), Alexandru Farcas (7), Claudiu Dediu (6), Silvian Amihãesi (4), Darius Dragon (3), Vladimir Carali (3), Andrei Voinea (2), Rãzvan Farcaã (1). Este a doua victorie pe care CSM Vaslui o reuseste în fata celor de la CSM Bacãu, dupã cea de la începutul lunii septembrie, scor 57-52 (meci disputat la Bacãu pe durata a trei reprize). Pentru echipa vasluianã urmeazã un nou meci amical, miercuri, 31 octombrie, tot pe teren propriu, cu CSM Focsani 2007 grupare antrenatã de Sandu Iacob.