15.2 C
16-iun.-2024

Echipa de rugby a Bârladului a realizat scorul etapei la Buzãu

I-AU ZDROBIT…Echipa de rugby a Bârladului nu a avut nici o problemã sã se impunã pe terenul Stejarului din Buzãu. Ba mai mult, elevii lui Ioan Harnagea au realizat scorul etapei, impunându-se la finalul jocului cu 67-13.

RC Bârlad s-a desprins încã din debutul partidei, eseuri Ipate si Munteanu, dar încercarea lui Caloian si tentativele de tintã concretizate de Caloian, respectiv Ureche, i-au mentinut pe buzoieni în luptã. Din nefericire pentru gazde, tabela de marcaj nu s-a mai modificat în deptul lor iar pânã la finalul primei reprize, Postolache si Curcan au bãtut defensiva acestora, astfel cã dupã primele 40 de minute, RC Bârlad avea deja asigurat punctul bonus ofensiv. Partea secundã a curs într-un singur sens, cãtre terenul de tintã al celor de la Stejarul Buzãu, Constantin, Ipate, Andrei, Isac, Postolache si Balaban întregind tabloul marcatorilor de eseuri de partea bârlãdenilor, din fata butului Ibãnescu totalizând sapte transformãri si o lovirturã de pedeapsã. Pentru RC Barlâd s-a încheiat sezonul regulat. Ultima partidã, cu CSM U23 Bucuresti nu va avea implicatii în clasamentul promovãrii.