24.8 C
23-mai-2024

Husana a smuls un punct la Rãdãuti

Bucovina Rãdãuti – Husana Husi   1-1 (1-1)

DEBUT… Husana Husi a început returul Ligii 3 cu o remizã, 1-1 pe terenul Bucovinei Rãdãuti, echipã aflatã pe locul 4 în clasament. Trupa lui Florin Croitoru a deschis scorul prin Alex Dumitru, dar a fost egalatã din penalty.

Husenii au scos un punct, dupã un 1-1 muncit pe terenul Bucovinei Rãdãuti si rãmân pe locul 12 în clasamentul Seriei 1 a Ligii 3. Husana s-a deplasat la Rãdãuti în speranta de a nu pierde si au demonstrat cã vor fi o echipã greu de învins în cea de-a doua parte a campionatului. Chiar dacã nu au început prea bine meciul, rãdãutenii fiind foarte aproape de deschiderea scorului în minutul 3, când portarul Ovidiu Manole a avut o paradã de zile mari, husenii au reusit sã echilibreze si sã deschidã scorul. Agrigoroaie executã perfect o loviturã de colt, iar Alex Dumitru (min. 24) trimite cu capul în plasa portii adverse. Husenii puteau face 2-0, dar Alex Sahru a ratat incredibil cu poarta goalã, de la 16 metri. Rezultatul pauzei avea sã fie 1-1, dupã ce Bucovina a beneficiat de o loviturã de la 11 metri, transformatã de Stoian. În repriza secundã, putinii spectatori prezenti au asistat la un meci de angajament fizic, încheiat nedecis, 1-1. „A fost un meci greu, de luptã, pe un teren moale si împotriva unui adversar puternic. Bucovina este o echipã omogenã, cu jucãtori care evolueazã de mult timp împreunã. Am avut un început de meci ceva mai slab, dar am reusit sã echilibrãm meciul si sã deschidem scorul, prin Dumitru. Pânã la pauzã puteam face 2-0, dar Sahru a trimis peste poarta cu poarta goalã, de la marginea careului. Ne doream victoria, însã suntem multumiti si cu egalul. Un rezultat echitabil. Urmeazã un meci foarte important, împotriva unui adversar direct în lupta pentru evitarea retrogradãrii, Sporting Liesti. Sperãm sã obtinem toate cele trei puncte puse în joc”, a declarat antrenorul Florin Croitoru.