27.5 C
03-iun.-2024

Sporting Vaslui s-a calificat în sferturile Cupei (U17)

REUȘITA… Sporting Juniorul Vaslui s-a calificat în sferturile Cupei României – Under 17 la fotbal. Trupa pregătită de Cornel Cracea a învins, scor 3-0, echipa similară a Liceului cu Program Sportiv Piatra-Neamț.

Nemțenii au rezistat eroic în prima repriză, care s-a încheiat 0-0. „Galben-verzii”, aflați pe locul secund în Liga Elitelor, au ratat ocazie după ocazie, în timp ce oaspeții nu s-au apropiat de poarta apărată de Ailenei. In repriza secundă, nemțeni au încercat să se baricadeze în propriul careu, dar nu le-a mers. Vasluiul a dominat autoritar, iar primul gol a venit la timp, Marian Ciobotariu reușind să împingă mingea în poarta adversă, dintr-o poziție ideală. Alexandru Codreanu și Octav Cracea au dus scorul la 3-0, iar Sporting Juniorul Vaslui a obținut o calificare meritată în sferturile de finală ale Cupei României – Under 17. Cele două formații se vor întâlni, din nou, sâmbătă, 2 decembrie, la Piatra-Neamț, într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a Ligii Elitelor – U17. ~naintea acestei etape, vasluienii sunt pe doi cu 14 puncte, în timp ce nemțenii se află pe cinci cu 10 puncte. Va fi un meci dificil, mai ales dacă ținem cont că în partida de ieri nemțenii au folosit mai mulți jucători născuți în anul 2002.