7.8 C
14-mai-2024

Bãtuti fãrã drept de apel

HC Vaslui – Stiinta Municipal Bacãu 40-46

ÎNFRÂNGERE…HC Vaslui a pierdut ultimul meci amical înainte de startul pãrtii a doua a campionatului, pe teren propriu, împotriva divizionarei secunde, Stiinta Municipal Bacãu, cu scorul de 40-46. La pauzã, tot bãcãuanii s-au aflat în avantaj, scorul fiind 21-27.

Handbalistii de la Vaslui au jucat în aceastã iarnã douã meciuri de verificare. S-au impus doar în cel cu Politehnica Iasi, scor 32-30, În partida de ieri, de pe teren prorpiu, cu Stiinta Municipal Bacãu, elevii lui Sandu Iacob au suferit o înfrângere rusinoasã, fiind învinsi la sase goluri de divizionara secundã, scor 40-46. Începutul de meci a fost catastrofal, oaspetii conducând autoritar încã din primele minute ale jocului. Superioritatea acestora s-a manifestat pe toatã durata primei reprize, asta si din cauza greselilor din defensivã ale vasluienilor. Prima parte s-a încheiat cu 21-27 în favoarea Stiintei. A doua reprizã s-a jucat în registrul primei, cu Sandu Iacob oferind posibilitatea tuturor elevilor sãi sã evolueze. Erorile s-au tinut însã lant în jocul Vasluiului iar Bacãul s-a impus lejer, cu 46-40. „Ros-albastrii” nu s-au putut baza în meciul de ieri pe aportul jucãtorilor Tiberius Moldovanu si Vlãdut Vlad, ambii accidentati. Principalii marcatori ai Vasluiului au fost Cotinghiu (6 goluri), Hrimiuc (6), Dediu (5), M. Bujor (5), Barac (4).