15.3 C
26-mai-2024

DE 2 x ANTAL

FOTBAL TOTAL… Dupã meciurile cu Rapid si Dinamo, în care jocul nu a entuziasmat, FC Vaslui a evoluat în sfârsit cu motoarele turate la maximum. “Galben-verzii” au evoluat excelent, contra uneia dintre cele mai puternice echipe din campionat, CFR Cluj. Piotr Celeban, Caue si Antal de douã ori au fost autorii golurilor care au adus prima victorie din acest sezon.

Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru FC Vaslui. La prima fazã fixã a jocului, Sãlãgeanu a centrat perfect din corner, iar Celeban a marcat dintre fundasii clujeni. Sânmãrtean si compania s-au dezlãntuit dupã deschiderea scorului si au creat o presiune teribilã la poarta ardelenilor. Dupã numai sase minute, vasluienii conduceau cu 2-0, noua achizitie a Vasluiului, Jakub Wilk a centrat, iar Antal a reluat în poartã (min. 2). Cum CFR Cluj a fãcut doar act de prezentã pe teren în prima reprizã, Vasluiul a condus ostilitãtile, “Micul Magician”, asa cum îl alintau suporterii lui Panathinaikos, Lucian Sânmãrtean a fost magnific. Mijlocasul Vasluiului a reusit parametri incredibili asearã, driblinguri, devieri, pase decisive, recuperãri, suturi la poartã si a fost printre cei mai faultati jucãtori. Mai mult, acesta putea marca un gol de generic, de la jumãtatea terenului, însã mingea a trecut peste poartã. Dupã numai 25 de minute, Vasluiul conducea cu 3-0, acelasi Wilk a centrat din nou perfect pentru Antal, care l-a învins pe Stãncioiu pentru a doua oarã. Totusi, ca sã fie lucrurile clare si sã nu existe emotii pentru repriza secundã, Vasluiul a mai înscris odatã, Sânmãrtean a executat bine o loviturã de colt, iar Caue si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor. Repriza secundã a fost tratatã cu putinã lejeritate de “galben-verzi”, ceea ce-i putea costa în câteva faze. În cele din urmã, FC Vaslui a gestionat bine si partea secundã, ba mai mult putea sã mai înscrie, dar Sburlea a trimis putin pe lângã. Pe final, cele douã formatii au evoluat în inferioritate numericã, Temwanjera si Ogbu fiind eliminati corect de centralul Sebastian Coltescu.

Antal i-a dedicat tatãlui cele douã goluri

Pãrintii lui Liviu Antal s-au aflat în tribune la meciul cu CFR Cluj, câstigat de FC Vaslui cu 4-0. Dupã ce a înscris golurile de asearã, mijlocasul “galben-verzilor” i-a dedicat cele douã goluri marcate tatãlui sãu, care a împlinit ieri, 48 de ani. “Suntem de o sãptãmânã la Vaslui, astãzi împlinesc 48 de ani si am vrut sã fiu alãturi de Liviu. Sunt foarte bucuros cã mi-a fãcut cadou cele douã goluri si credeti-mã cã am fost mândru când am vãzut cã a ridicat tricoul în fata unui stadion întreg, în care îmi ura la multi ani. Ce sã mai spun, cred cã a avut si noroc cã a marcat cele douã goluri. Echipa a jucat bine fãrã antrenor si închipuiti-vã cum va juca când va veni un antrenor”, a declarat tatãl lui Antal, care ieri a împlinit 48 de ani.