17.2 C
29-apr.-2024

Debut cu înfrângere pentru R.C. Bârlad (foto)

SUPÃRARE În primul meci al Diviziei Nationale de Rugby seniori, contând pentru calificarea în Play Off si Play Out, Rugby Club Bârlad a debutat cu stângul în compania celor de la R.C. Stejarul Buzãu. Meciul a fost unul echilibrat în mare parte, însã oaspetii au stiut sã speculeze ocaziile si sã se impunã la final cu scorul de 27 – 8 (la pauzã 13 – 0). Supãrat, antrenorul sportivilor bârlãdeni a declarat cã meciul a fost pierdut pe fondul nerespectãrii indicatiilor tactice, dar si pentru cã Buzãul a avut în lot jucãtori experimentati, veniti de la CSO Pantelimon, echipã care s-a desfiintat la sfârsitul anului trecut.

Sâmbãtã, 30 martie, începând cu ora 10.00, peste 100 de suporteri ai echipei Rugby Club Bârlad au venit pe stadionul Rulmentul pentru a-si sustine echipa favoritã în primul meci din Divizia Nationalã de Rugby seniori, în compania celor de la R.C. Stejarul Buzãu. În prima reprizã, sportivii bârlãdeni nu au reusit sã puncteze, desi au avut câteva ocazii bune pentru a face acest lucru. Este drept, si jucãtorii buzoieni s-au apãrat foarte bine, reusind sã opreascã de fiecare datã atacurile celor de la R.C. Bârlad. La pauzã scorul de pe tabelã a fost net în favoarea oaspetilor, 13 – 0. Indicatiile tactice primite la pauzã de la antrenorul sportivilor bârlãdeni, Ioan Harnagea, au început sã dea roade în prima parte a reprizei a doua. Tribunele au sãrit în sus de bucurie când bârlãdenii au reusit sã puncteze de douã ori, reusind sã reducã diferenta la numai 5 puncte. Replica celor de la R.C. Stejarul Buzãu nu s-a lãsat mult asteptatã si pânã la finalul partidei au reusit sã-si mai treacã în cont încã 14 puncte, fãrã a mai permite gazdelor sã înscrie. “Buzãul a fost o echipã mai motivatã astãzi. Si-a dorit victoria si a obtinut-o. Este adevãrat cã lotul lor a fost întãrit cu câtiva jucãtori de valoare prin desfiintarea Pantelimonului, o echipã experimentatã si cu un palmares destul de bun. Sunt supãrat pe jucãtorii mei pentru cã nu au respectat indicatiile tactice primite la antrenamente. S-au fãcut greseli mari care au fost speculate de adversari, iar scorul la final este relevant. Sperãm sã ne revenim cât mai repede si sã tratãm urmãtoarele meciuri cu seriozitate pentru a realiza obiectivele pe care ni le-am propus în aceastã editie de campionat”, a declarat Ioan Harnagea, antrenorul R.C. Bârlad. În urmãtoarea etapã (pe data de 6 aprilie), echipa bârlãdeanã va juca în deplasare în compania celor de la CSM Bucovina. Peste douã sãptãmâni (13 aprilie), iubitorii sportului cu balonul oval îsi vor putea sustine din nou echipa favoritã pe stadionul “Rulmentul”, într-un meci cu cei de la CS Nãvodari, echipã nou promovatã în Divizia Nationalã de Rugby seniori.